MŚ w piłce ręcznej 2021: Sensacja była blisko! Duńczycy w półfinale po karnych

Piłka ręczna

Reprezentacja Danii po rzutach karnych wygrała z Egiptem w ćwierćfinale MŚ w piłce ręcznej 2021. Do wyłonienia półfinalisty turnieju potrzebne były dwie dogrywki, po których było 35:35, a tak naprawdę wszystko rozstrzygnęło się w konkursie "siódemek"! W półfinale Dania zagra z Hiszpanią.

Duńczycy przystępowali do ćwierćfinału jako żelazny faworyt do awansu do najlepszej czwórki. Na podparcie swoich notowań bukmacherzy mieli poprzednie sześć meczów reprezentacji broniącej tytułu mistrza świata. W każdym z nich Duńczycy z łatwością ogrywali rywali, choć na ich drodze byli między innymi Chorwaci czy Katarczycy. Z kolei Egipt zapewnił sobie awans do ósemki rzutem na taśmę, dzięki remisowi w ostatniej kolejce ze Słowenią.

Pierwsze minuty meczu były więc delikatnym szokiem, bo zmotywowani gospodarze w trzech pierwszych akcjach rzucili Danii trzy bramki, a przeciwnik nie odpowiedział żadnym trafieniem. Doświadczeni Duńczycy opanowali jednak sytuację o po kilkunastu minutach wyszli na pierwsze prowadzenie - 9:8. Tuż przed przerwą wykorzystali kilka błędów w szeregach Egipcjan i prowadzili 16:13. Świetną partię rozgrywał niesamowity Mikkel Hansen.

Zaraz po przerwie Egipt wyczuł jednak chwilową dekoncentrację Hansena i spółki i błyskawicznie dopadł rywala. Do około 48. minuty obie reprezentacje grały bramka za bramkę, ale wtedy Dania, także dzięki Niklasowi Landinowi potrafiła odskoczyć na dwa gole różnicy. Na pięć minut przed końcem ponownie był jednak remis, 25:25. Końcówka była niezwykle zacięta, a w hali w Kairze pachniało dogrywką. Na 22 sekundy przed końcem regulaminowego czasu Egipcjanie zrobili błąd zmiany i stracili piłkę. Dania nie wykorzystała jednak ostatniej akcji, a remis 28:28 oznaczał dodatkowe 10 minut emocji.

W nich Egipcjanie nie składali broni aż do ostatniej syreny. Wtedy to przy jednobramkowym prowadzeniu Duńczyków Hansen zachował się nieodpowiedzialnie i przy gwizdku sędziów w trakcie gry pasywnej wyrzucił piłkę w powietrze. Po długiej analizie arbitrzy wyrzucili Hansena z parkietu i wskazali na siódmy metr. Egipt doprowadził do wyrównania i mieliśmy kolejną dogrywkę! W niej Duńczycy rzucili bramkę na remis w ostatniej sekundzie i byliśmy świadkami rzutów karnych! Nerwy na wodzy utrzymali w nich reprezentanci Danii i to oni zameldowali się w półfinale.

Dania - Egipt 39:38 (16:13, 12:15, 7:7; 4:3 w rzutach karnych)

W półfinale Dania zagra z Hiszpanią, a Szwecja zmierzy się z Francją.