Dania mistrzem świata w piłce ręcznej! Szwedzi pokonani w finale

Piłka ręczna
Dania mistrzem świata w piłce ręcznej

Reprezentacja Dania obroniła tytuł mistrzów świata w piłce ręcznej! Mikkel Hansen i spółka pokonali w finale Szwedów wynikiem 26:24 (13:13).

Obie ekipy przystąpiły do finałowego spotkania z ogromną motywacją. Jako pierwszy wynik meczu otworzył z prawego skrzydła szwedzki lewoskrzydłowy Hampus Wanne. Szybko z koła odpowiedział Magnus Saugstrup.

Po szalonym początku, gdzie dwie reprezentacje szły łeb w łeb swój okres dobrej gry rozpoczęli Andreas Palicka i Niklas Landin. Dwóch bramkarzy zaczęło jeszcze intensywniej bronić dostępu do swojej bramki utrudniając grę swoim rywalom.

Krótko potem pierwszą karą dostał Saugstrup, a piękną paradą popisał się Landin. Palicka nie był dłużny, bowiem przy rezultacie 10:11 dla Szwecji obronił karnego w wykonaniu wielkiego Mikkela Hansena.

Szwecja miała dwie bramki przewagi i chciała jak najszybciej zakończyć pierwszą połowę z prowadzeniem. Inne intencje mieli za to Duńczycy, którzy w ostatniej chwili zakończyli premierową partię bramką Nielsena. Obie drużyny zeszły na przerwę z rezultatem 13:13 dając zapowiedź jeszcze większych emocji i wyrównanej walki.

Druga partia była jeszcze lepsza niż pierwsza. Zarówno Dania jak i Szwecja grały coraz mocniej i podkręcały tempo spotkania. Przy rezultacie 17:17 pięknym podaniem do obrotowego popisał się Hansen, ale ten nie wykorzystał swojej okazji. Z tego prezentu szybko skorzystał za to Felix Claar.

Żadna drużyna nie mogła wypracować sobie widocznej przewagi. Dobrze w szeregach Duńczyków prezentował się Jacob Holm rzucając trzy bramki z rzędu. Szwedzi nadal jednak kontrowali i odpowiadali na coraz lepsze poczynania swoich rywali.

Po połowie drugiej partii mieliśmy wynik 22:20 dla Danii, a o czas poprosił trener Szwedów. Przewaga Duńczyków wciąż jednak rosła, a na dodatek wybitną obroną jeden na jeden popisał się Landin, który grał genialnie w tym finale.

Dania była w natarciu. Szwecja musiała się cofnąć głęboko pod własną bramkę i czekać na ruchy swoich rywali. Sprawy nie ułatwiały także potężne rzuty Hansena. Przy stanie 25:22 przerwę wykorzystał duński szkoleniowiec, a chwilę potem taki sam manewr zastosował szwedzki trener.

W ostatnich trzech minutach do boju ruszyli Szwedzi, ale przy stanie 25:23 rzut karny spektakularnie obronił Landin, a kolejną bramkę dla Duńczyków rzucił jego brat. Dania była już praktycznie pewna obrony tytułu mistrzów świata, ale do dogrania pozostało kilkadziesiąt sekund. Jeszcze na samym końcu wkrętką popisali się Szwedzi, ale to Dania już świętowała swój tytuł.

Dania - Szwecja 26:24 (13:13)

Najwięcej bramek: Mikkel Hansen (6) - Dania, Hampus Wanne (5) - Szwecja, Nikolaj Oe. Nielsen (5) - Dania.

Dania: Landin N., Moller - M. Landin, Jakobsen, Zachariassen, Saugstrup, Svan, Mollgaard, Mensah Larsen, Hansen, Olsen, Andersson, Nielsen, Holm, Gidsel, Hald

Szwecja: Palicka, Aggefors - Carlsbogard, Darj, Jonsson, Pettersson D., Wanne, Pettersson F., Claar, Pellas, Lagergren, Gottfridsson, Edvardsson, Sandell, Chrintz, Lindskog

Dania zdobyła tytuł mistrzów świata w piłce ręcznej.