Nowe przeliczniki w skokach narciarskich? "Można dołożyć..."

Zimowe
Nowe przeliczniki w skokach narciarskich? "Można dołożyć..."
fot. PAP/EPA
Kamil Stoch zajął dopiero 27. miejsce.

Niedzielne zawody w skokach narciarskich w Willingen przeprowadzono w bardzo trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Kamil Stoch zajął dopiero 27. miejsce, jednak zdaniem gości magazynu Polskie Skocznie wina nie do końca leżała po stronie polskiego skoczka. Padł pomysł dotyczący wprowadzenia nowych przeliczników.

W niedzielę na skoczni wiał zmienny, momentami porywisty wiatr. Pierwsza seria trwała z przerwami dwie godziny, a kilku klasowych zawodników, w tym wspomniany Stoch, Austriak Michael Hayboeck czy Japończyk Ryoyu Kobayashi trafiło na wiatr w plecy i nie mieli szans walki o czołowe lokaty. Zdaniem obecnego w studiu dziennikarza Janusza Pindery winę za odległą lokatę Polaka ponoszą między innymi źle funkcjonujące przeliczniki.


- Kiedy siedział na belce, wynikało, że musi skoczyć 125 czy 126 metrów. Ruszył i zrobiło się 138. Przeliczniki reagują z opóźnieniem, szczególnie w tak loteryjnych konkursach - ocenił. Wcześniej trener polskich skoczków Michał Doleżal stwierdził, że przy zmiennych warunkach ich działanie jest "wręcz niezrozumiale".

 

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdź klasyfikację generalną Pucharu Świata i Pucharu Narodów


Z rozwiązaniem przyszedł dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Kamil Wolnicki.


- Można, szczególnie na poziomie Pucharu Świata, dołożyć więcej punktów pomiaru, spróbować ustawić je tak, żeby pokazywały bardziej bieżącą sytuację - mówił. I przypomniał konkurs olimpijski, w którym czujniki zepsuły zawody Stefanowi Huli. Polak, który po pierwszej serii znajdował się na pierwszym miejscu, spadł na piątą lokatę.


- Pokazały, że miał znakomity wiatr, ale złapały go w miejscu, do którego nawet nie doleciał. Żeby te wady nie przykryły wszystkich zalet - przeliczniki pomagają przeprowadzić względnie płynnie rywalizację. Względnie - bo w niedzielę te zawody na pewno płynne nie były - ocenił.

 

W Willingen zwyciężył lider cyklu Norweg Halvor Egner Granerud, a drugie miejsce zajął Piotr Żyła. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych rozegrano tylko jedną serię.

 

Fragment magazynu Polskie Skocznie w załączonym materiale wideo.

 

agb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie