Czesław Lang: Ryszard Szurkowski to polski kolarz wszech czasów

Inne

Tour de Pologne Amatorów organizowany jest od wielu lat, a edycja 2019 miała swoje specjalne przesłanie i cel. Wyścig miał wyjątkową obsadę, a uczestnicy pojechali dla Ryszarda Szurkowskiego. - Szurkowski to polski kolarz wszech czasów - mówił wtedy Czesław Lang. Niestety, 1 lutego 2021 roku Ryszard Szurkowski zmarł, a polski sport poniósł niewyobrażalną stratę...

Poniżej przypominamy rozmowę Szymona Rojka z Czesławem Langiem, którą nasz reporter przeprowadził podczas Tour de Pologne Amatorów 2019...
 
Szymon Rojek: W tym roku Tour de Pologne Amatorów pod szczególnym hasłem i ideą. Ten pomysł zrodził się naturalnie?
 
Czesław Lang: Tak, Ryszard Szurkowski od dziesięciu lat był ambasadorem i miał swoją grupę, zachęcał ludzi do jazdy na rowerze i dzień przed startem objeżdżał trasę pokazując, jak powinno się jechać. Był bardzo związany z wyścigiem. W tym szczególnym czasie, kiedy potrzebuje wsparcia i środków finansowych, aby przeprowadzić rehabilitację chcemy pomóc. Nie jest to łatwa sytuacja, gdy z dnia na dzień musisz walczyć o sprawność. Naszym hasłem było zawsze: póki walczysz, jesteś zwycięzcą. Ten rok chcemy poświęcić Ryszardowi Szurkowskiemu. Całe środowisko kolarskie pamięta, przecież to jest nasza legenda i mistrz, kolarz wszech czasów. Ja zacząłem się ścigać, bo widziałem Ryszarda jak wygrywa Wyścigi Pokoju i będziemy go wspierali, bawiąc się i wspierając go jazdą.
 
Wyścig amatorów przyciągnął wielu byłych mistrzów i kolarzy, w tym roku będzie ich więcej?
 
Na pewno tak. Wielu kolarzy, z którymi ja się ścigałem, cała rodzina i środowiska dołączyła do tego wyścigu, aby przejechać się po tej trudnej trasie. To duże wyzwanie.
 
Pan też pojedzie?
 
Ja też startuję. Ten rok jest dla mnie ciężki, nie jestem tak dobrze przygotowany, ale dla Ryszarda pojadę.
 
Czy Ryszard Szurkowski jest świadomy co tutaj się dzieje, ile jest ludzi i jak duże jest zainteresowanie? Jak na to reaguje?
 
Jesteśmy w kontakcie na bieżąco. Nagraliśmy filmik, który wyświetlimy na telebimie, w którym Ryszard wita wszystkich i dziękuje za to, że wszyscy tak mocno go wspierają i jadą dla niego. Wie o tym, rozmawiamy z nim telefonicznie i przekazujemy informacje. Jest mu na pewno bardzo miło.
 
Szymon Rojek, ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie