MŚ w piłce ręcznej 2021: Statystyki nie kłamią! Polacy najlepsi w Egipcie w rzutach z drugiej linii

Piłka ręczna
MŚ w piłce ręcznej 2021: Statystyki nie kłamią! Polacy najlepsi w Egipcie w rzutach z drugiej linii
fot. PAP
Polscy rozgrywający byli najskuteczniejsi w Egipice

Reprezentacja Polski zakończyła MŚ w piłce ręcznej 2021 na 13. miejscu, ale w jednej ze statystyk podopieczni Patryka Rombla byli bezkonkurencyjni. Chodzi o rzuty z dystansu, spośród których aż 52 procent prób biało-czerwonych wpadło do siatki rywali. Oto garść statystyk z mistrzostw świata w Egipcie.

Karol Bielecki, Michał Jurecki, Krzysztof Lijewski... Przez wiele lat te nazwiska stanowiły o sile drugiej linii reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Rozgrywający naszej kadry uchodzili za najlepszych na świecie. Po latach musiała jednak nastąpić zmiana warty, a w 2021 roku możemy powiedzieć, że co najmniej kilku zawodników zapowiada się na godnych następców Jureckiego czy Bieleckiego.

 

W Egipcie druga linia reprezentacji Polski była bezkonkurencyjna pod względem skuteczności zza 9. metra. Aż 52 procent piłek po rzutach polskich rozgrywających lądowało w siatce. Drudzy w tej klasyfikacji Słoweńcy mieli 51% skuteczności, a trzeci Niemcy 50%. Przewaga niewielka, ale z dużą dumą trzeba podkreślić sukces naszych zawodników: Szymona Sićki, Michała Olejniczaka, Rafała Przybylskiego i innych polskich rozgrywających.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ w piłce ręcznej 2021: Klasyfikacja końcowa

 

Jeśli chodzi o ogólną skuteczność wszystkich rzutów, reprezentacja Polski uplasowała się w górnej połowie stawki (65%). Najskuteczniej w Egipcie rzucali szczypiorniści Szwecji (72%) oraz Tunezji (72%). Ci ostatni w drugiej fazie turnieju grali jednak ze słabeuszami i znacząco poprawili się w tej statystyce.

 

Polacy bardzo przyzwoicie wykonywali również rzuty karne. Z siódmego metra trafili 21 na 24 rzuty (88%). Prym wiódł oczywiście Arkadiusz Moryto, który rzucił do siatki 17 na 19 karnych. Co ciekawe jedna z ekip wykonywała "siódemki" ze stuprocentową skutecznością. Mowa jednak o Republice Zielonego Przylądka, która zagrała jeden mecz, w którym udało się jej trafić trzy na trzy rzuty. Później Kabowedeńczycy ze względu na wiele przypadków koronawirusa musieli wycofać się z mistrzostw.

 

Moryto w klasyfikacji najlepszych strzelców turnieju zajął ostatecznie 15. lokatę ex aequo z dwoma innymi szczypiornistami (36 bramek). Polak prezentował jednak zabójczą skuteczność i trafił aż 88 procent wszystkich rzutów. Tym samym był najlepszy wśród graczy, który oddali ponad 20 prób. Najwięcej goli w Egipcie rzucił Katarczyk Frankis Marzo, który zakończył turniej z 58 trafieniami w 7 meczach. Drugi Sander Sagosen zdobył 54 bramki.

 

Najlepszym bramkarzem podczas mistrzostw świata 2021 okazał się Portugalczyk Humberto Gomes, który odbił aż 43 procent rzutów rywali. Co prawda musiał sobie poradzić z jedynymi 76 próbami przeciwników, ale jego skuteczność między słupkami i tak robi wrażenie. Kolejni bramkarze mieli jedynie 36% odbitych rzutów. To Johannes Biter z Niemiec, Urban Lesjak ze Słowenii czy Gonzalo Perez de Vargas z Hiszpanii. Adam Morawski z reprezentacji Polski odbił 56 ze 158 rzutów, co dało mu skuteczność na poziomie 35 procent.

 

Najwartościowszym graczem turnieju wybrano lidera ekipy mistrzów świata Duńzyków - Mikkela Hansena. W Egipcie rzucił 48 bramek.

psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze