Przesłanie Ryszarda Szurkowskiego dla sportowców. Piękne słowa zmarłego mistrza (WIDEO)

Inne
Przesłanie Ryszarda Szurkowskiego dla sportowców. Piękne słowa zmarłego mistrza (WIDEO)
Fot. PAP
Ryszard Szurkowski odszedł w wieku 75 lat.

Ryszard Szurkowski był jednym z bohaterów Gali Mistrzów Sportu w 2020 roku. Jego wyjątkowa przemowa skierowana do sportowców została nagrodzona owacją na stojąco. Przypominamy piękne słowa i przesłanie wybitnego kolarza, który zmarł w poniedziałek rano.

W poniedziałek dotarła do nas smutna informacja o śmierci Ryszarda Szurkowskiego. Wybitny kolarz zmarł w wieku 75 lat w szpitalu w Radomiu. Jego dziedzictwo i sukcesy są inspiracją dla wielu wybitnych postaci rozmaitych dyscyplin sportu, a sam Szurkowski jest bohaterem co najmniej kilku pokoleń.

 

ZOBACZ TAKŻE: Świat sportu wspomina Ryszarda Szurkowskiego


Jednym z przykładów jak dużym szacunkiem cieszył się najwybitniejszy polski kolarz jest jego przemowa podczas Gali Mistrzów Sportu w 2020 roku oraz reakcja publiczności na te słowa. Ryszard Szurkowski powiedział wówczas co jest według niego najważniejszym czynnikiem przy osiąganiu sukcesów w sporcie.


- Kto coś robi, w przypadku sportowca uprawia sport, i chce zostać mistrzem oraz wygrywać zawody, musi przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, bo niełatwo to przychodzi. Musi mieć dużo wiary, że nadejdzie taki moment i będzie wygrywał. Musi mieć dużo samozaparcia, aby się nie zniechęcić. Bywa dużo trudnych dni, gdy się pracuje, a efektu nie widać. Trzeba nie załamywać się, pracować i ciągnąć to dalej. Przyjdą takie chwile, że organizm przyjmie ten wysiłek, nauczy się odpowiadać i dobrze walczyć i wygrywać. Przede wszystkim wiara i cierpliwość. Także nadzieja, mówi się, że ona jest ostatnia, ale trzeba ją mieć. Bez niej niestety nie dojedzie się daleko - powiedział Ryszard Szurkowski.

 


Na reakcję zgromadzonych w sali gości nie trzeba było długo czekać. Wszyscy wstali i podziękowali za to przesłanie długimi owacjami. Wiele sportowców nie ukrywało także wzruszenia i przejęcia podniosłą chwilą.

 

ZOBACZ TAKŻE: Przypominamy wyjątkowy wywiad z Szurkowskim


Ryszard Szurkowski to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców w historii. Dwa razy zdobył srebrny medal olimpijski w drużynowej jeździe na czas. W mistrzostwach świata startował dziewięć razy, w 1973 roku w Barcelonie zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego, a rok później w Montrealu wywalczy srebro. Dwukrotnie był też mistrzem świata w drużynie. Wielokrotnie zwyciężał także w słynnym "Wyścigu Pokoju".


W Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku Ryszard Szurkowski zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Siedem razy odznaczano go złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.


Odznaczony był także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.


Ryszard Szurkowski zmarł 1 lutego 2021 roku w wieku 75 lat.

PI, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze