Jaromir Jagr (ciągle) głodny hokeja!

Jaromir Jagr należy do elitarnego klubu zdobywców złota na igrzyskach olimpijskich (Nagano 1988), mistrzostwa świata (dwa razy) oraz Pucharu Stanleya za zwycięstwo w NHL (dwa razy)

15 lutego będzie obchodził 49. urodziny, a w sobotę strzelił gola w meczu drugiej ligi czeskiej. Legendarny hokeista Jaromir Jagr nie zamierza kończyć swojej bogatej kariery. Obecny sezon jest jego trzydziestym trzecim w seniorskim hokeju. Jego zespół Rytíři Kladno przegrał po rzutach karnych 3:4 wyjazdowe starcie z Duklą Jihlava. - Chcę powiedzieć, że na pewno nie jest to ostatni rok mojej kariery - zapewnia!

Dla Jagra, który w połowie grudnia oficjalnie wznowił karierę, był to dziewiąty mecz w tym sezonie na zapleczu czeskiej Extraligi. We wcześniejszych ośmiu zanotował punkt za asystę. Z Jagrem w składzie zespół z Kladna wygrał siedem spotkań i przegrał tylko jedno spotkanie - po rzutach karnych z HC ZUBR Přerov. W sobotę ekipa „Rycerzy” zmierzyła się na wyjeździe z liderem tabeli, Duklą Jihlava.

Mecz w Jihlavie rozpoczął się fatalnie dla „Rycerzy”, którzy po dwóch tercjach przegrywali z liderem już 0:3. W ostatniej odsłonie goście wzięli się ostro do odrabiania strat i w niespełna trzy minuty strzelili dwa gole. W 52. minucie do remisu doprowadził Jagr, który mocnym strzałem pokonał Jana Broża. Dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy i losy meczu rozstrzygnęły rzuty karne, które na swoją korzyść przechylili hokeiści Dukli.

Dla Jagra był to pierwszy gol po dziesięciomiesięcznej przerwie. 6 marca 2020 roku ekipa „Rycerzy”, której Jagr jest grającym właścicielem, przegrała mecz czeskiej Extraligi 2:6 na wyjeździe z Litvinovem. Ta porażka przesądziła o ich spadku do II ligi.

W obecnym sezonie rozgrywek Chance Ligi (drugi poziom rozgrywkowy) zespół Rytíři Kladno po rozegraniu 26. kolejek zajmuje trzecie miejsce,ze stratą dwóch „oczek” do prowadzącej Dukli. W poniedziałkowy wieczór „Rycerze” pokonali 3:2 po rzutach ekipę SK Horácká Slavia Třebíč. Jaromir Jagr w tym meczu nie punktował.

W połowie grudnia Jagr - wobec kilku absencji w ekipie Rytíři - postanowił wznowić karierę. 48-letni hokeista chciał w ten sposób pomóc klubowi, którego jest wychowankiem, a od pewnego czasu właścicielem. - Trudno powiedzieć, jak długo będę grał w hokeja, bo gra jest coraz trudniejsza. Trochę straciłem szybkości, chciałem wszystkim udowodnić, że jestem coraz lepszy. Ale chcę powiedzieć, że na pewno nie jest to ostatni rok mojej kariery - powiedział Jagr portalowi championat.com tuż po powrocie do gry.

Jaromir Jagr to najwybitniejszy hokeista czeski i jeden z najlepszych w historii tej dyscypliny sportu. Na igrzyskach olimpijskich wystąpił pięć razy, zdobywając złoty medal na turnieju w Nagano w 1998 roku. W lidze NHL spędził 24 sezony. Jest trzecim strzelcem w historii amerykańsko-kanadyjskiej ligi (766 goli) i drugim w klasyfikacji kanadyjskiej (1921 pkt). Więcej punktów uzyskał tylko legendarny Wayne Gretzky.

Puchar Stanleya Jagr wywalczył z Pittsburgh Penguins w 1991 i 1992 r. Ponadto ma na swoim koncie między innymi złoty medal mistrzostw świata, który wywalczył w 2005 i 2010 roku. Obok Jiriego Šlegra jest jednym z dwóch czeskich hokeistów będących członkami legendarnego Klubu Potrójnego Złota (Triple Gold Club), zrzeszający zawodników i trenerów, którzy w swojej karierze zdobyli mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata oraz sięgnęli po Puchar Stanleya w lidze NHL.