Formuła 1: Nie będzie toru wyścigowego w Rio de Janeiro

Moto
Formuła 1: Nie będzie toru wyścigowego w Rio de Janeiro
fot. PAP
Toru wyścigowego w Rio de Janeiro nie będzie. Przynajmniej w najbliższych latach

Władze prowincji Deodoro podjęły ostateczną decyzję o całkowitym wstrzymaniu prac projektowych dotyczących toru Formuły 1, który miał powstać w pobliżu Rio de Janeiro. Informację potwierdził burmistrz miasta Eduardo Paes. Na drodze stanęły m. in. argumenty związane z ochroną środowiska. Brazylia jednak nie rezygnuje z budowy nowego toru, trwają poszukiwania nowej lokalizacji.

Powodem - jak napisano w oficjalnym oświadczeniu - wycofania się z projektu, który był realizowany pod patronatem prezydenta kraju Jaira Bolsonaro oraz byłego dyrektora F1 Chase Carey'a są argumenty przeciwników inwestycji, którzy walczą o w Brazylii o ochronę środowiska, w tym także o odbudową terenów zielonych.

 

- Naszym celem jest przywracanie terenów zielonych, a nie ich degradacja. Obszar leśny Camboata bardzo ucierpiałby na budowie toru wyścigowego, dlatego podjęliśmy decyzję o anulowanie wszystkich wydanych pozwoleń - wyjaśnił Paes.

 

 

Projekt budowy nowego toru F1 w Brazylii nie został jednak całkowicie zarzucony, trwają poszukiwania innej lokalizacji, która nie będzie zagrażała środowisku. Nie będą to okolice Rio de Janeiro, już 29 czerwca ubiegłego roku w oficjalnym komunikacie pisano bowiem, że las Camboata „jest wyjątkowym dziedzictwem przyrodniczym miasta, z gatunkami fauny i flory, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem".

 

Przez długi czas nie zajmowano stanowiska w sprawie tego raportu, aż w poniedziałek 1 lutego sekretarz ds. środowiska Eduardo Cavaliere ogłosił w mediach społecznościowych, że „oficjalnie rezygnuje z budowy toru wyścigowego Rio International”.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Valtteri Bottas zainwestował w czołowy fiński klub hokejowy

 

Wyścig F1 o Grand Prix Brazylii jest aktualnie rozgrywany na torze Autodromo Jose Carlos Pace (Interlagos) w Sao Paulo. Pierwsze GP Brazylii odbyło się 11 lutego 1973 i od tego czasu wyścig regularnie jest w kalendarzu F1. Przy projektowaniu toru Interlagos brał udział doskonały kierowca z Brazylii Ayrton Senna.

 

Pierwszy wyścig w 1973 roku wygrał tam Emerson Fittipaldi w samochodzie Lotus-Ford.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: American Cars Mania

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie