Polscy sportowcy bez priorytetu przy szczepieniu na COVID-19

Inne
Polscy sportowcy bez priorytetu przy szczepieniu na COVID-19
fot. PAP
Polscy sportowcy nie zostaną zaszczepieni priorytetowo przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

Polscy sportowcy, którzy mają wystąpić w tegorocznych igrzyskach w Tokio, nie są grupą wyróżnioną przy ustalaniu kolejności otrzymania szczepionki na COVID-19 - przekazało Ministerstwo Sportu. W niektórych krajach przyszli olimpijczycy mają otrzymać ją priorytetowo.

"Sportowcy nie są grupą wyróżnioną/wydzieloną w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami, realizacja programu jest w głównej mierze uzależniona od dostępności szczepionek, czyli dostaw. Nie ma podanych konkretnych terminów wykonywania szczepień poszczególnych grup - zgodnie z programem: Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie" - zaznaczono w komunikacie resortu wysłanym w odpowiedzi na pytania PAP.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się bez względu na przebieg pandemii

 

Jak dodano, przy ustalaniu grup priorytetowych w odniesieniu do każdego z etapów, uwzględnianych jest wiele czynników. Wśród nich wymieniono: ryzyko narażenia na zakażenie, ryzyko poważnego zachorowania i śmierci, ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji.

 

Zapewniono też, że zalecenia dotyczące startu zawodników w ważnych imprezach sportowych są od momentu wybuchu pandemii ciągłym tematem konsultacji. Ministerstwo Sportu współpracuje w tym zakresie z Polskim Komitetem Olimpijskim, krajowymi związkami sportowymi, z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej oraz z Ministerstwem Zdrowia.

 

"Kwestie dotyczące bezpieczeństwa zawodników są dla nas priorytetowe, a w staraniach o jego zabezpieczenie spotykamy się ze wsparciem i pełną współpracą ze strony naszych partnerów społecznych i rządowych" - podkreślono w resortowym oświadczeniu.

 

W wielu krajach toczy się dyskusja, czy uczestnicy zaplanowanych na lato igrzysk powinni mieć pierwszeństwo w dostępie do szczepionki na koronawirusa. Głosy w tej sprawie są podzielone.

 

W ubiegłym tygodniu Izraelski Komitet Olimpijski poinformował, że reprezentanci tego kraju zostaną zaszczepieni do maja, z czego połowa ma to już za sobą. Takie działania rozpoczęto już także wśród potencjalnych węgierskich olimpijczyków, Dania zaś planuje zaszczepić swoich do końca czerwca. Niektóre krajowe komitety olimpijskie - m.in. z Grecji i Belgii - wystąpiły z takim wnioskiem do swoich rządów. Niemieccy zawodnicy mają czekać w kolejce, a Brytyjski Komitet Olimpijski stwierdził, że priorytet mają osoby szczególnie narażone. Amerykański Komitet Olimpijski (USOPC) nie wydał oświadczenia w tej sprawie, ale jego szef medyczny powiedział, że sportowcy nie będą przeskakiwać kolejek, choć USOPC może rozważyć zakup szczepionek, gdy będą dostępne dla ogółu społeczeństwa.

 

- Nie mamy możliwości organizacyjnych, by zająć się sprawą szczepionek, bo na etapie przygotowań sportowców do igrzysk opiekę i nadzór sprawuje ministerstwo sportu. My, jako PKOL, rekomendujemy takie rozwiązanie. Nie chcemy jednak ingerować w sprawy medyczne. Trudno, żebyśmy się mądrzyli w tym temacie. Zdecydowanie powinni się tym zająć specjaliści. Od kolegów z innych narodowych komitetów olimpijskich, że w niektórych krajach tego typu akcje są organizowane. My jak najbardziej jako PKOl jesteśmy "za" - zaznaczył  sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński.

 

ZOBACZ TAKŻE: Węgierski Komitet Olimpijski potwierdził szczepienia sportowców

 

Przyznał, że kwestia włączenia sportowców do grup priorytetowych nie jest prosta w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek.

 

- Myślę, że to nie jest łatwy temat w odbiorze społecznym. Sportowców, którzy się przygotowują do igrzysk, ważnej dla nich imprezy, ale w sumie zdrowych ludzi, w jakiś sposób wpychać w kolejkę, gdzie bardzo dużo osób chorych czeka na swoją kolej... - zaznaczył utytułowany szermierz.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie