Futsal: Mistrz Europy zbyt mocny. Polska przegrała z Portugalią

Reprezentacja Polski w futsalu przegrała w Łodzi z broniącą tytułu Portugalią 0:3 (0:2) w swoim drugim meczu eliminacji mistrzostw Europy. W marcu rywalem biało-czerwonych będą Norwegowie, a w kwietniu Czesi.

Oba zespoły w łódzkiej hali Atlas Arena zmierzyły się pięć dni po konfrontacji w portugalskiej Mafrze, gdzie Polska dość niespodziewanie zremisowała z mistrzami Europy 2:2.

W rewanżu obraz gry wyglądał podobnie jak w piątek. Polacy oddali inicjatywę faworytowi, skupili się na obronie i czekali na kontry. Dobrze i w twardy sposób bronili dostępu do swojej bramki, a kiedy przetrwali napór Portugalczyków przed szansą stanął Michał Klaus. Uderzenie zawodnika AZS UW Wilanów było jednak niecelne.

Goście próbowali głównie strzałów z dalszej odległości. Ostrzeżeniem dla podopiecznych Błażeja Korczyńskiego było uderzenie w słupek Andre Coelho. Później Michał Kałuża zatrzymał Ricardinho, ale bramkarza biało-czerwonych w 15. minucie pokonał Cardinal. W końcówce pierwszej połowy znów kilka razy skutecznie interweniował Kałuża, lecz na pół minuty przed końcem dał się zaskoczyć płaskim uderzeniem Coelho.

Druga część gry początkowo również toczyła się pod dyktando gości. Kilkukrotnie świetnymi interwencjami popisał się drugi bramkarz reprezentacji Polski Łukasz Błaszczyk. Z czasem odważniej zaatakowali Polacy. Blisko zdobycia gola byli w 31. minucie, kiedy strzał Tomasza Kriezela obronił Edu, a dobitka Piotra Łopucha minęła bramkę Portugalczyków. Powodzenia nie przyniosło też wycofanie bramkarza, choć w 35. minucie Sebastian Leszczak trafił w poprzeczkę. Wynik spotkania wykorzystując przedłużony rzut karny w 38. minucie ustalił Cardinal.

W kolejnym dwumeczu eliminacji rywalem biało-czerwonych ma być w marcu Norwegia. Skandynawowie ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie przystąpili jednak do konfrontacji z Czechami. Polacy z tym zespołem mają zagrać w kwietniu.

Gospodarzem finałów ME 2022 będzie Holandia. W turnieju wystąpi 16 zespołów. Awans uzyskają zwycięzcy ośmiu grup i sześć najlepszych zespołów z drugich miejsc. Dwie pozostałe drużyny z drugich miejsc zmierzą się w barażach o ostatnią przepustkę na mistrzostwa.

ME w futsalu odbyły się dotychczas 11-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Rosjanie (1999) i Portugalczycy (2018).

Polska - Portugalia 0:3 (0:2)

Bramki: Cardinal 15, 38 (k) Andre Coelho 19