Liga Mistrzyń: Siatkarki ŁKS górą w starciu z Maricą Płowdiw

W meczu turnieju grupy C Ligi Mistrzyń Marica Płowdiw przegrała z ŁKS Commercecon Łódź 1:3. We wcześniejszym środowym spotkaniu rozegranym w łódzkiej Sport Arenie VakifBank Stambuł pokonał ASPTT Mulhouse 3:0 i zapewnił sobie awans do ćwierćfinału.

Premierową partię siatkarki ŁKS rozpoczęły od falstartu. Drużyna z Bułgarii dyktowała warunki i uzyskała przewagę (7:3, 12:5). W środkowej części seta łodzianki przebudziły się i ruszyły do odrabiania strat. Wygrały cztery akcje z rzędu (12:9), a później odrobiły straty (17:17). W końcówce miały przewagę (18:21), ale tym razem to rywalki odrobiły straty. As serwisowy dał im wyrównanie (24:24) i rozpoczął rywalizację na przewagi. Wojnę nerwów wygrała ekipa ŁKS. Ann Kalandadze atakiem blok-aut i Katarina Lazović atakiem z drugiej linii zdobyły decydujące punkty (24:26).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (9:9), inicjatywę przejęła ekipa z Łodzi. Uzyskały wyraźną zaliczkę (11:16), ale ich gra nadal mocno falowała; pojawiły się kłopoty ze skończeniem ataków i rywalki złapały punktowy kontakt (17:18). Podopieczne trenera Michala Maska odbudowały przewagę. Punktową zagrywką popisała się Britt Bongaerts (17:20), Klaudia Alagierska wywalczyła piłkę setową atakiem ze środka, a w kolejnej akcji łodzianki zatrzymały rywalki blokiem (18:25).

Początek seta numer trzy również przyniósł łodziankom problemy (9:6). Straty szybko zostały jednak odrobione, a as serwisowy Lazović dał Łódzkim Wiewiórom prowadzenie (11:12). Zaciętą walkę obu ekip zwieńczyła niezwykle emocjonująca końcówka. Drużyna z Bułgarii odskoczyła na trzy oczka (23:20), ale łodzianki zdołały błyskawicznie odrobić straty (23:23). W kluczowej akcji sędziowie nie dostrzegli błędu przejścia linii środkowej. Trener Michal Masek chciał poprosić o weryfikację, ale nie zadziałał tablet... Chwilę później Lazović zaatakowała w aut i Marica wygrała seta 25:23.

Podrażnione łodzianki dobrze rozpoczęły czwartą odsłonę (4:7), a w środkowej części seta grały wręcz koncertowo. Asem serwisowym popisała się Nadja Ninković (7:12), a w kolejnych akcjach skutecznie prezentowała się Lazović. W pewnym momencie było już 11:20 i... serią wygranych akcji popisała się drużyna z Bułgarii. To był jednak jedyny moment słabości ŁKS. Alagierska wywalczyła piłkę meczową, a Lazović skończyła ostatnią akcję (17:25).

Najwięcej punktów: Aleksandra Milanova (18), Miroslava Paskova (15) – Marica; Katarina Lazović (25), Aleksandra Wójcik (16), Nada Ninković (11), Klaudia Alagierska (10) – ŁKS. MVP: Katarina Lazović.

Siatkarki ŁKS odniosły trzecie zwycięstwo w tej edycji Ligi Mistrzyń. W ostatnim meczu fazy grupowej zagrają w czwartek z ASPTT Mulhouse. Awans do fazy play-off uzyskają zwycięzcy każdej z pięciu grup oraz trzy zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem.

ŁKS z trzema zwycięstwami i dwoma porażkami zajmuje drugie miejsce w tabeli. O tym, czy Łódzkie Wiewióry zobaczymy w ósemce czołowych ekip Europy, zadecyduje ostatnia kolejka spotkań. Awans z pierwszego miejsca zapewnił już sobie VakifBank Stambuł – lider tabeli z 5 zwycięstwami i kompletem 15 zdobytych punktów.

Marica Płowdiw – ŁKS Commercecon Łódź 1:3 (24:26, 18:25, 25:23, 17:25)

Marica: Dima Usheva, Miroslava Paskova, Kremena Kamenova, Jessica Aguilera Carbajal, Petya Barakova, Aleksandra Milanova – Zhana Todorova (libero) oraz Silvana Chausheva, Zlatina Drumeva, Iva Dodova. Trener: Lazar Lazarov.
ŁKS: Katarina Lazović, Klaudia Alagierska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Aleksandra Wójcik, Nada Ninković, Britt Bongaerts – Magdalena Saad (libero) oraz Ann Kalandadze, Joanna Pacak. Trener: Michal Masek.

Terminarz i plan transmisji turnieju grupy C LM siatkarek (Łódź, 2–4 lutego):

2021-02-02: ŁKS Commercecon Łódź – VakifBank Stambuł 0:3 (21:25, 19:25, 20:25)
2021-02-02: Marica Płowdiw – ASPTT Mulhouse 1:3 (23:25, 25:22, 22:25, 22:25)

2021-02-03: VakifBank Stambuł – ASPTT Mulhouse 3:0 (25:15, 25:13, 25:18)
2021-02-03: Marica Płowdiw – ŁKS Commercecon Łódź 1:3 (24:26, 18:25, 25:23, 17:25)

2021-02-04: VakifBank Stambuł – Marica Płowdiw (czwartek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2021-02-04: ASPTT Mulhouse – ŁKS Commercecon Łódź (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).