Mityng Copernicus Cup: Duplantis, Holloway i Kipruto wystartują w Toruniu

Inne
Mityng Copernicus Cup: Duplantis, Holloway i Kipruto wystartują w Toruniu
fot. PAP
Tyczkarz Armand Duplantis, średniodystansowiec Collins Kipruto i płotkarz Grant Holloway będą to jedne z gwiazd lekkiej atletyki, które zapowiedziały swój udział w mityngu Copernicus Cup w Toruniu.

Tyczkarz Armand Duplantis, średniodystansowiec Collins Kipruto i płotkarz Grant Holloway będą to jedne z gwiazd lekkiej atletyki, które zapowiedziały swój udział w mityngu Copernicus Cup w Toruniu. 17 lutego na starcie staną także najlepsi polscy zawodnicy.

Konkurs tyczkarzy w polskim mityngu World Athletics Indoor Tour zgromadzi na starcie najlepszych z najlepszych. Po raz kolejny w Arenie Toruń zaprezentuje się rewelacyjny Szwed Armand Duplantis. Rok temu w tej hali ustanowił rekord świata pod dachem. Teraz naciskać będą go Amerykanin Sam Kendricks oraz rekordzista Polski Piotr Lisek.

 

Dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński zapowiada jednak walkę o rekord świata w biegu na 60 m ppł.

 

"Liczymy, że w naszej hali padnie rekord świata w biegu na 60 metrów przez płotki" - mówi otwarcie. W tej konkurencji zmierzą się aktualny mistrz świata w biegu na 110 m ppł Amerykanin Grant Holloway, wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro Hiszpan Orlando Ortega wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro, halowy mistrz świata Brytyjczyk Andrew Pozzi, a także Damian Czykier.

 

Zdaniem Wolsztyńskiego to właśnie Holloway może być kolejnym lekkoatletą, który poprawi rekord globu na polskiej ziemi.

 

"Chcę w tym roku walczyć z najlepszymi. Podczas halowych mistrzostw Europu w marcu w Toruniu chciałbym dominować przed swoją publiką. Wiem, jak ciężko pracowałem. Jeżeli będzie zdrowie, stać mnie na wiele" - podkreślił w rozmowie z PAP Czykier.

 

Zobacz także: Mityng w Spale: Krzysztof Różnicki poprawił rekord Polski juniorów w biegu na 800 m

 

W biegu na 400 m Justyna Święty-Ercetic, która uwielbia startować w Toruniu, zmierzy się m.in. ze Szwajcarką Leą Sprunger. Na dystansie dwukrotnie dłuższym rywalem Adama Kszczota będzie m.in. bardzo dobry zawodnik z Kenii Collins Kipruto. W pchnięciu kulą jednym z faworytów będą Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk. W stawce ich rywali znajdą się m.in. wielokrotny mistrz świata i Europy Niemiec Davide Storl, brązowy medalista ostatnich halowych mistrzostw świata Czech Tomas Stanek i Włoch Leonardo Fabbri.

 

W Toruniu uczestnicy mityngu World Athletic Indoor Tour będą rywalizowali na 800 i 1500 m, 60 m ppł, w skoku o tyczce, pchnięciu kulą i skoku wzwyż (mężczyźni) oraz – w biegach na 60, 400, 800 i 3000 metrów, 60 metrów przez płotki oraz w trójskoku (kobiety).

 

"Ten mityng jest sprawdzianem generalnym przed Halowymi Mistrzostwami Europy w Toruniu (4-7 marca). Mamy doświadczenie w organizowaniu takich imprez, ale wszelkie nowinki zawsze warto przetestować. Jestem przekonany, że o obu impreza będzie głośno. Szczególnie że ostatnia impreza rangi mistrzowskiej w LA odbyła się jesienią 2019 roku w Dausze" - wskazał dyrektor mityngu i HME Wolsztyński.

 

Organizację HME w Toruniu wsparł Urząd Marszałkowski dofinansowaniem o wartości 600 tys. zł.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie