PlusLiga: Stal pokonała Indykpol AZS. Poznaliśmy spadkowicza

W meczu 24. kolejki PlusLigi Stal Nysa wygrała z Indykpolem AZS Olsztyn 3:1. Dzięki temu zwycięstwu podopieczni Krzysztofa Stelmacha zapewnili sobie utrzymanie w ekstraklasie.

Premierowa partia miała bardzo zacięty przebieg. Choć w pewnym momencie siatkarze z Nysy odskoczyli na cztery oczka (17:13), Indykpol AZS odrobił straty i set zakończyła emocjonująca rywalizacja na przewagi. Stal wygrała 30:28, kończąc zmagania punktowym blokiem.

Drugą odsłonę gospodarze rozpoczęli ze sporym animuszem (5:1, 9:4). Olsztynianie długo musieli odrabiać straty z początkowych fragmentów seta, ale dopięli swego (17:17). Końcówka znów jednak należała do Stali, a w wywalczeniu zwycięstwa pomogły im błędy własne olsztynian (25:22).

Siatkarze Indykpolu AZS przejęli inicjatywę w trzeciej odsłonie. Poprawili skuteczność w ataku i uzyskali kilka oczek zaliczki (14:19). Gospodarze próbowali jeszcze odrobić straty, ale udane akcje przeplatali błędami. Remigiusz Kapica ustalił wynik seta na 22:25.

Olsztynianie przedłużyli więc to spotkanie i w czwartym secie również toczyli wyrównany bój z gospodarzami. Wynik długo oscylował wokół remisu. Stal wygrała dwie akcje od stanu 22:22 – blok Marcina Komendy i atak Wassima Ben Tary z drugiej linii oznaczały piłkę meczową dla gospodarzy. Skutecznym atakiem odpowiedział jeszcze Dawid Woch, ale uderzenie Macieja Zajdera ze środka zakończyło tę konfrontację (25:23).

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (23), Bartosz Bućko (16), Łukasz Łapszyński (10) – Stal; Robbert Andringa (16), Remigiusz Kapica (16), Wojciech Żaliński (13) – Indykpol AZS. MVP: Bartosz Bućko.

Punkty zdobyte w konfrontacji z Indykpolem AZS zapewniły ekipie beniaminka utrzymanie w PlusLidze. Stal Nysa ma na koncie 20 oczek, a ostatni w tabeli MKS Będzin 7 i cztery mecze do rozegrania. Oznacza to, że będzinianie nie mają już szans na dogonienie Stali.

Stal Nysa – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (30:28, 25:22, 22:25, 25:23)

Stal: Marcin Komenda, Bartosz Bućko, Moustapha M'Baye, Wassim Ben Tara, Łukasz Łapszyński, Maciej Zajder – Michał Ruciak (libero) oraz Bartłomiej Lemański, Michał Filip, Patryk Szczurek, Kamil Długosz. Trener: Krzysztof Stelmach

Indykpol AZS: Dmytro Teryomenko, Przemysław Stępień, Robbert Andringa, Mateusz Poręba, Damian Schulz, Wojciech Żaliński – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Dawid Woch, Ruben Schott, Javier Octavio Concepcion, Remigiusz Kapica, Nikodem Wolański. Trener: Daniel Castellani.