Narciarskie MŚJ: Dwie Polki na podium! Złoty medal Moniki Skinder, brąz Karoliny Kalety

Monika Skinder zdobyła złoty medal w sprincie techniką klasyczną podczas rozgrywanych w fińskim Vuokatti mistrzostw świata juniorów.

Monika Skinder zdobyła złoty medal w sprincie techniką klasyczną podczas rozgrywanych w fińskim Vuokatti mistrzostw świata juniorów. Na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Kaleta, a Polki rozdzieliła Szwedka Moa Hansson.

Polki już w eliminacjach pokazały, że są w świetnej formie. Kaleta miała w nich najlepszy czas, a Skinder czwarty. Obie pewnie wygrały swoje serie ćwierćfinałowe i spotkały się już w półfinale. W nim zajęły dwie czołowe lokaty, dzięki czemu awansowały do decydującego biegu. Skinder zwyciężyła wyraźnie, wyprzedzając Henson o 0,71 s. Kaleta finiszowała tuż za Szwedką - 0,73 s straty do triumfatorki.

Tym samym Skinder wywalczyła pierwszy w historii złoty medal MŚJ dla Polski. Taki wyczyn nie udał się nawet Justynie Kowalczyk. 19-letnia zawodniczka ma w dorobku także srebrny medal MŚJ, zdobyty dwa lata temu w Lahti, również w sprincie techniką klasyczną. Kwalifikacji nie przebrnęły 46. Hanna Popko i 49. Daria Szkurat.

Wśród chłopców natomiast triumfował Fin Niilo Moilanen. Łukasz Gazurek odpadł w ćwierćfinale i został sklasyfikowany na 20. pozycji. Na eliminacjach udział zakończyli 52. Sebastian Bryja, 60. Piotr Sobiczewski i 64. Robert Bugara.