Alpejskie MŚ: Złoto Vincenta Kriechmayra w supergigancie

Zimowe
Alpejskie MŚ: Złoto Vincenta Kriechmayra w supergigancie
fot. PAP
Vincent Kriechmayr został mistrzem świata w supergigancie

Austriak Vincent Kriechmayr został w Cortinie d'Ampezzo mistrzem świata w supergigancie. Był faworytem tej konkurencji, ale pozostali medaliści sprawili dużą niespodziankę - srebro zdobył reprezentujący Niemcy Romed Baumann, a brąz Francuz Alexis Pinturault.

29-letni Kriechmayr odniósł największy sukces w karierze. Przed dwoma laty w Aare był w tej konkurencji drugi, także drugie miejsca zajmował w ostatnich trzech latach w klasyfikacji PŚ supergiganta. W czwartek zaledwie o 0,07 s wyprzedził swojego byłego kolegę z reprezentacji Austrii 35-letniego Baumanna, który narodowe barwy zmienił przed ubiegłym sezonem, bowiem nie mieścił się już w macierzystej kadrze.

 

ZOBACZ TAKŻE: Lara Gut-Behrami zwyciężczynią supergiganta

 

Trzeci, ze stratą 0,38 do Kriechmayra, był Pinturault. Francuz co prawda jest zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie, ale specjalizuje się w konkurencjach technicznych. Potwierdził, że w Cortinie d'Ampezzo jest zdecydowanym faworytem kombinacji, w której będzie bronił tytułu. Zaledwie 0,04 s stracił do niego czwarty Kanadyjczyk Brodie Seger, który jeszcze nigdy wcześniej nie był nawet w czołowej "10" pucharowych zawodów.

 

Początek supergiganta był trudny i pierwszych trzech zawodników wypadło z trasy zaraz po starcie. - To nie było łatwe, zwłaszcza dla pierwszych zawodników. Ja już wiedziałem, że to jest trudny fragment i na szczęście udało mi się go dobrze pokonać - przyznał jadący jako piąty Kriechmayr.

 

- Wiedziałem, że dobrze mi idzie, ale zwłaszcza na górze musiałam jechać taktycznie, bez nadmiernego ryzyka - dodał Baumann, który w powojennej historii jest pierwszym alpejczykiem z medalami mistrzostw świata zdobytymi dla różnych państw.

 

Mistrzostwa w Cortinie d'Azpezzo miały się rozpocząć w poniedziałek, lecz z powodu warunków pogodowych pierwszą konkurencję udało się przeprowadzić dopiero w czwartek. Wcześniej tego dnia o medale w supergigancie rywalizowały kobiety. Wygrała Szwajcarka Lara Gut-Behrami, a Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 27. miejsce.

 

W piątek w mistrzostwach jest dzień przerwy, przeznaczony na treningi zjazdów. W sobotę w tej konkurencji rywalizować będą kobiety, a w niedzielę mężczyźni.

Wyniki supergiganta mężczyzn:

1. Vincent Kriechmayr (Austria) 1.19,41 
2. Romed Baumann (Niemcy)    1.19,48 
3. Alexis Pinturault (Francja) 1.19,79 
4. Brodie Seger (Kanada)    1.19,83
5. Dominik Paris (Włochy)    1.19,96
6. Matthias Mayer (Austria)   1.20,01 
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie