Champions Chess Tour: Magnus Carlsen i Wesley So zagrają w finale

Norweg Magnus Carlsen pokonał Francuza Maxime’a Vachier-Lagrave po dogrywce, a Amerykanin Wesley So wygrał z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu w półfinale Opera Euro Rapid, trzeciego z cyklu turniejów online szachów szybkich Champions Chess Tour. Zwycięzcy zagrają w finale.

Norweski mistrz świata, walczący o pierwszy triumf w organizowanym przez swoją firmę Play Magnus Group cyklu, wygrał poprzedniego dnia z Francuzem 2,5:0,5, ale w piątek spotkał się z ripostą rywala, który zwyciężył 3:1.

Konieczna była dogrywka w szachach błyskawicznych (tempo 5 minut plus 3 sekundy), która przyniosła remis 1:1 (obaj wygrali białymi). O awansie decydował więc armagedon, w którym białymi grał Carlsen. Miał pięć minut, ale musiał wygrać. Francuzowi, przy czterech minutach na zakończenie partii, do sukcesu wystarczał remis. Pojedynek zakończył się wygraną Norwega.

W drugiej parze półfinałowej rywalizowali zwycięzcy dwóch poprzednich turniejów cyklu Champions Chess Tour.

So, pogromca Jana-Krzysztofa Dudy w ćwierćfinale i triumfator pierwszego turnieju (Skilling Open), wygrał ze zwycięzcą Airthings Masters i liderem klasyfikacji cyklu Radżabowem 2:1, po remisach w dwóch pierwszych partiach i wygranej w trzeciej. W pierwszym meczu Amerykanin zwyciężył 2,5:1,5.

W sobotę zostaną rozegrane cztery pierwsze partie finału,, a rywalizacja zakończy się w niedzielę. Carlsen i So spotkali się w decydującym meczu pierwszego turnieju cyklu. Wówczas po dogrywce zwyciężył Amerykanin.

W ćwierćfinale, po porażce z So 1,5:2,5 i 0:2, odpadł najlepszy polski szachista, arcymistrz Duda. Awansując pierwszy raz do czołowej ósemki w swoim drugim występie w cyklu zdobył pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej i wywalczył premię w wysokości 5 tys. dolarów.

Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowa Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,5 mln dolarów, składa się z 10 rozgrywanych w kolejnych miesiącach turniejów i zakończy się 3 października.

W Opera Euro Rapid pula wynosi 100 tys. dolarów, a zwycięzca otrzyma 30 tys. Szachiści rywalizują w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię.

Kolejny turnieju CCT, rangi major z pulą 200 tys. dol., odbędzie się w dniach 13-21 marca.