Siatkarski dreszczowiec w Rzeszowie! Tie-break rozstrzygnął sprawę awansu do Final Four PP

Developres – Chemik 2:3.

W spotkaniu ćwierćfinałowym Pucharu Polski siatkarek Developres SkyRes Rzeszów przegrał z Grupą Azoty Chemikiem Police 2:3. Podopieczne trenera Ferhata Akbasa uzupełniły skład turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 20–21 lutego w Nysie. Konfrontacja w Rzeszowie była powtórką ubiegłorocznego finału, w którym policzanki również wygrały 3:2.

W premierowej partii niemal od początku przewagę uzyskały siatkarki z Rzeszowa (7:4, 13:8). Przy stanie 18:14 kontuzji podczas wykonywania zagrywki doznała Iga Wasilewska, która musiała opuścić boisko. W końcówce rzeszowianki utrzymywały punktowy dystans. Kiera Van Ryk wywalczyła piłkę setową, a po chwili autowy atak przyjezdnych zamknął tę odsłonę (25:19).

W drugim secie policzanki zrewanżowały się rywalkom. Ich liderką była Jovana Brakocević-Canzian, która świetnie prezentowała się nie tylko w ataku. Po serii jej znakomitych zagrywek przyjezdne odskoczyły w środkowej części seta (11:15). W końcówce miały sytuację pod kontrolą. Autowy atak rywalek oznaczał piłkę setową, a Brakocević atakiem po skosie ustaliła wynik na 19:25.

Trzecia odsłona przyniosła ogromne emocje. Obie ekipy toczyły zaciętą rywalizację punkt za punkt. Chemik miał piłkę setową po ataku Brakocević (23:24), ale Jelena Blagojević zdołała doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Zacięta walka trwała więc dalej, a rozstrzygnęły ją na korzyść policzanek dwa skuteczne ataki Martyny Łukasik (26:28).

Kluczowa dla losów czwartego seta była punktowa seria gospodyń od stanu 6:5 do 13:5. Developres wypracował zaliczkę, którą utrzymywał w dalszej części tej odsłony. W końcówce rywalki zmniejszyły straty (19:16), ale nie odrobiły strat. Gdy asem serwisowym popisała się Zuzanna Efimienko-Młotkowska (25:19), obie ekipy mogły szykować się do tie-breaka.

W decydującym secie, przy zmianie stron minimalną przewagę po serii czterech wygranych akcji miały gospodynie (8:7), w końcówce inicjatywę przejęły jednak policzanki. Atak Brakocević dał im piłkę meczową, a skuteczne uderzenie Olgi Strandzali oznaczało zwycięstwo siatkarek Chemika (13:15).

Najwięcej punktów: Kiera Van Ryk (27), Jelena Blagojevic (16), Gabriela Polańska (15), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (12), Alexandra Lazic (11) – Developres. Jovana Brakocevic-Canzian (38), Agnieszka Kąkolewska (13), Indy Baijens (10), Olga Strantzali (10) – Chemik. MVP: Jovana Brakocevic-Canzian (33/68 = 49% w ataku + 4 asy serwisowe + 1 punktowy blok).

We wtorek grę w półfinale zapewniły sobie jako pierwsze siatkarki Grot Budowlanych Łódź. W środę dołączyły do nich drużyny E.Leclerc Moya Radomka Radom i ŁKS Commercecon Łódź. Stawkę uczestników Final Four uzupełniły siatkarki Grupy Azoty Chemika Police. Turniej finałowy PP siatkarek zostanie rozegrany w dniach 20–21 lutego w Nysie.

Developres SkyRes Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police 2:3 (25:19, 19:25, 26:28, 25:19, 13:15)

Developres: Gabriela Polańska, Kiera Van Ryk, Marta Krajewska, Jelena Blagojevic, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Juliette Fidon-Lebleu – Aleksandra Krzos (libero) oraz Magdalena Grabka, Alexandra Lazic. Trener: Stephane Antiga.
Chemik: Martyna Grajber, Marlena Kowalewska, Agnieszka Kąkolewska, Jovana Brakocevic-Canzian, Iga Wasilewska, Olga Strantzali – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Indy Baijens, Martyna Łukasik, Paulina Bałdyga, Natalia Mędrzyk. Trener: Ferhat Akbas.

Wyniki ćwierćfinałów Pucharu Polski siatkarek:

2021-02-09: Grot Budowlani Łódź - Enea PTPS Piła 3:0 (28:26, 25:18, 25:15)
2021-02-10: E.Leclerc Moya Radomka Radom - #VolleyWrocław 3:2 (23:25, 27:29, 25:23, 25:18, 17:15)
2021-02-10: ŁKS Commercecon Łódź - BKS Bostik Bielsko-Biała 3:1 (25:20, 22:25, 25:20, 25:19)
2021-02-12: Developres SkyRes Rzeszów - Grupa Azoty Chemik Police 2:3 (25:19, 19:25, 26:28, 25:19, 13:15)