MŚ w biathlonie: Drugie złoto Tiril Eckhoff, Monika Hojnisz-Staręga najlepsza z Polek

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała w Pokljuce bieg na dochodzenie na 10 km.

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała w Pokljuce bieg na dochodzenie na 10 km i zdobyła trzeci w karierze złoty medal mistrzostw świata. Jeden z poprzednich wywalczyła w sobotę w sprincie. Monika Hojnisz-Staręga była 16., a Kamila Żuk zajęła 47. miejsce.

Polki miały niewielką szansę na wysokie lokaty w niedzielę, ponieważ nie najlepiej spisały się w sprincie, którego wyniki uwzględniane były w biegu na dochodzenie. Hojnisz-Staręga awansowała o 14 pozycji, Żuk spadła natomiast z 29. na 47.

Eckhoff, która mistrzynią świata była także przed pięcioma laty w Oslo-Holmenkollen (w sprincie), w niedzielę na trasę ruszyła pierwsza i tylko przez chwilę zagrażała jej Anais Chevalier-Bouchet. Jedno pudło Francuzki na ostatnim strzelaniu sprawiło jednak, że Norweżka miała dużą przewagę i bez presji dobiegła do mety na pierwszym miejscu.

Dzięki temu Norweżka umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, do którego zaliczają się trwające w Słowenii zawody. Eckhoff ma 42 punkty przewagi nad dziewiątą w niedzielę rodaczką i wiceliderką - Marte Olsbu Roeiseland.

Świetnie na ostatnim okrążeniu pobiegła coraz lepiej spisująca się w PŚ Austriaczka Lisa Theresa Hauser. 27-letnia biathlonistka z Kitzbuehel wyprzedziła Chevalier-Bouchet, do której miała po ostatnim strzelaniu cztery sekundy straty, i zdobyła pierwszy w karierze medal MŚ. Francuzka sięgnęła po brąz.

Poniedziałek będzie dniem przerwy w mistrzostwach, a we wtorek biathlonistki powalczą w biegu indywidualnym na 15 km. Zawody w Słowenii potrwają do 21 lutego.