Ważne zmiany w siatkarskich przepisach! Dotyczą m.in. libero

Siatkówka
Ważne zmiany w siatkarskich przepisach! Dotyczą m.in. libero
fot. Cyfrasport

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany w przepisach gry w siatkówkę i siatkówkę plażową, które zatwierdził 37. Światowy Kongres FIVB. Wprowadzono je po to, by poprawić płynność i dynamikę gry. Modyfikacje zasad dotyczą m.in. pozycji libero. Sprawdź najważniejsze zmiany w siatkarskich przepisach.

Przewodniczący Komisji Sędziowskiej i Przepisów Gry FIVB przedstawił delegatom kongresu propozycje zmian w sobotę 6 lutego. Propozycje te zostały przyjęte przy 160 głosach za, trzech przeciw i jednym wstrzymującym się. Oto najważniejsze z wprowadzonych modyfikacji i korekt w przepisach siatkarskich.

 

Wprowadzono zmiany do przepisu nr. 5 gry w piłkę siatkową, aby pozwolić libero być kapitanem drużyny lub gry. Komisja argumentowała, że ​​choć libero często opuszcza boisko, nie ma powodu, aby zawodnik grający na tej pozycji nie mógł być kapitanem. W tej sytuacji od przyszłego roku również libero będzie mógł pełnić rolę kapitana drużyny.

 

Zobacz także: Po co w siatkówce libero?

 

Zatwierdzono również zmianę przepisu nr 15.8 gry w siatkówkę, aby zapobiec sytuacji pozostawienia zespołu, który wyczerpał już sześć zmian, niekompletnym z powodu wykluczenia lub dyskwalifikacji zawodnika. W związku z tym drużyna będzie teraz mogła wprowadzić do gry zmiennika w przypadku wykluczenia lub dyskwalifikacji swojego zawodnika, niezależnie od liczby wykorzystanych już wcześniej zmian.

 

W międzyczasie, zarówno w siatkówce, jak i siatkówce plażowej, poprawiony został przepis nr 9, a jego brzmienie dostosowane do istniejącej już interpretacji, pozwalającej drużynie na odzyskanie piłki nad stanowiskiem sekretarza zawodów nie tylko po własnej stronie boiska. Ta zmiana ma zapewnić jeszcze bardziej widowiskowe akcje, umożliwiając zawodnikom przeskakiwanie przez stanowisko, bez przeszkód ze strony wcześniejszej możliwej technicznej interpretacji przepisu nr 9.

 

Ponadto przepis nr 14.6 zarówno w siatkówce, jak i siatkówce plażowej został zmodyfikowany, umożliwiając jednoczesny kontakt z piłką blokującego i atakującego po stronie siatki atakującego, co wpłynie na poprawę płynności gry.

 

Zwykle oficjalne przepisy siatkówki i siatkówki plażowej FIVB wchodzą w życie po upływie trzech miesięcy od zatwierdzenia przez kongres. Tym razem jednak, ze względu na przesunięcie igrzysk olimpijskich Tokio 2020 na obecny rok, wdrażanie nowych przepisów przez FIVB rozpocznie się dopiero od 1 stycznia 2022 roku.

RM, Polsat Sport, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie