ZAKSA uzupełniła grono uczestników turnieju finałowego Pucharu Polski siatkarzy

W ostatnim ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Asseco Resovią 3:0. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia uzupełnili grono uczestników Final Four, który zostanie rozegrany w dniach 13–14 marca w Krakowie.

Spotkanie efektownie rozpoczęli gospodarze, którzy wygrali dziewięć(!) akcji z rzędu i bardzo szybko uzyskali znaczącą zaliczkę (10:2). W tych fragmentach dobrze grali blokiem i wykorzystali błędy rywali. W dalszej części seta byli skuteczniejsi w ataku i utrzymywali wyraźną przewagę (13:5, 20:12). Aleksander Śliwka ograł blok rywali i wywalczył piłkę setową, a po chwili Łukasz Kaczmarek zamknął seta skutecznym atakiem (25:16).

Druga odsłona była bardziej wyrównana. Rzeszowianie na początku dotrzymywali kroku rywalom (7:7), ale później przewagę zaczęła budować ZAKSA. Po asie serwisowym Kaczmarka było 17:12. Goście ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego przy zagrywkach Roberta Tahta (19:19). Kluczowe akcje wygrali jednak kędzierzynianie, którzy prowadzili 23:20, gdy długą wymianę skończył Kaczmarek. W końcówce obie strony myliły się w polu zagrywki i set zakończył się wynikiem 25:22.

W trzeciej partii również oglądaliśmy wyrównaną walkę na początku. W środkowej części ZAKSA odskoczyła na kilka punktów – gdy asem serwisowym popisał się Śliwka, było 12:9. Rzeszowianie jeszcze zerwali się do walki, ale znów kluczowe akcje padły łupem kędzierzynian, którzy w ważnych momentach zaskakiwali rywali zagrywką. Asem popisał się David Smith (19:15), a kolejny punkt w tym elemencie zdobył Śliwka (24:17). Zepsuta zagrywka gości zakończyła seta (25:19) i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (16), Aleksander Śliwka (14) – ZAKSA; Karol Butryn (10), Klemen Cebulj (10) – Asseco Resovia. W spotkaniu nie mógł zagrać przyjmujący rzeszowian Nicolas Szerszeń, któremu najprawdopodobniej odnowiła się kontuzja mięśni brzucha.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzy się w półfinale z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Turniej Final Four Tauron Pucharu Polski siatkarzy zostanie rozegrany w dniach 13–14 marca w Krakowie.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia 3:0 (25:16, 25:22, 25:19)

ZAKSA: David Smith, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Rafał Prokopczuk. Trener: Nikola Grbić.
Resovia: Karol Butryn, Klemen Cebulj, Timo Tammemaa, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Jeffrey Jendryk – Michał Potera (libero) oraz Piotr Hain, Paweł Woicki, Damian Domagała, Robert Taht, Bartłomiej Krulicki. Trener: Alberto Giuliani.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2021:

2021-02-16: BBTS Bielsko-Biała – Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (15:25, 19:25, 19:25)
2021-02-16: BKS Visła Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 13:25, 19:25)

2021-02-17: PGE Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk 1:3 (25:19, 20:25, 22:25, 20:25)
2021-02-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia 3:0 (25:16, 25:22, 25:19)