PŚ w skokach: Rasnov czyli przedsmak MŚ w Oberstdofie

Zimowe
PŚ w skokach: Rasnov czyli przedsmak MŚ w Oberstdofie
fot. PAP
Jak w Rasnovie zaprezentują się Biało-Czerwoni?

Rumuński Rasnov to najbardziej egzotyczne miejsce w kalendarzu Pucharu Świata 2020/21 w skokach narciarskich. Właśnie tam w sobotę odbędzie się jedyny w sezonie konkurs drużyn mieszanych. Już w czwartek indywidualnie będą rywalizowały panie, a w piątek także panowie.

Rasnov od sezonu 2013/14 regularnie jest gospodarzem kobiecego Pucharu Świata. Panowie w Rumunii pojawili się dopiero w poprzednim cyklu. Ze zwycięstw cieszyli się Niemiec Karl Geiger i Austriak Stefan Kraft. Z Polaków najlepiej spisał się Dawid Kubacki, który w drugim konkursie był czwarty.

 

Natomiast w 2016 roku odbyły się tam mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Złoty medal zdobył wówczas Niemiec David Siegel, a na podium stanęli jeszcze Słoweniec Domen Prevc i Japończyk Ryoyu Kobayashi.

 

Skoki narciarskie nie są popularne w Rumunii. W tym sezonie jedynie w grudniu w Engelbergu do rywalizacji przystąpił Daniel Cacina i dwukrotnie odpadł w kwalifikacjach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Fortuna: Teraz jest źle, ale polscy skoczkowie przywiozą z mistrzostw medale

 

Trener Michal Dolezal zdecydował, że oprócz Kubackiego w Rasnovie wystartują: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka i Paweł Wąsek. Przez szkoleniowca kobiecej reprezentacji Łukasza Kruczka powołane natomiast zostały: Kinga Rajda, Anna Twardosz, Kamila Karpiel, Nicole Konderla, Joanna Szwab i Wiktoria Przybyła.

 

Niezwykle blisko triumfu w klasyfikacji generalnej PŚ 2020/21 jest Halvor Egner Granerud. Norweg w tym sezonie wygrał już 11 konkursów i aż o 525 punktów wyprzedza Niemca Markusa Eisenbichlera. Trzeci Stoch traci do lidera 678 pkt.

 

Teoretycznie powinno się odbyć jeszcze siedem indywidualnych startów, ale odwołany został turniej Raw Air i na ten moment nie ma nowej lokalizacji dla przewidzianych w nim aż sześciu konkursów (czterech indywidualnych i dwóch drużynowych).

 

W Pucharze Narodów natomiast Norwegia wyprzedza drugą Polskę o 603 pkt.

 

Rywalizacja w Rasnovie jest ostatnią przed rozpoczynającymi się 24 lutego w Oberstdorfie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.

 

Program zawodów w Rasnovie:

 

Czwartek, 18 lutego


8.00 - oficjalny trening kobiet
9.30 - kwalifikacje kobiet
10.30 - pierwsza seria konkursu kobiet
12.30 - oficjalny trening mężczyzn
14.30 - kwalifikacje mężczyzn

 

Piątek, 19 lutego


9.30 - kwalifikacje kobiet
10.30 - pierwsza seria konkursu kobiet
13.15 - seria próbna mężczyzn
14.15 - pierwsza seria konkursu mężczyzn

 

Sobota, 20 lutego


8.30 - seria próbna
9.45 - pierwsza seria konkursu drużyn mieszanych

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie