Australian Open: Novak Djoković pierwszym finalistą

Najwyżej rozstawiony Novak Djoković jest o krok od trzeciego z rzędu tytułu w wielkoszlemowym turnieju Australian Open.

Najwyżej rozstawiony Novak Djokovic jest o krok od trzeciego z rzędu tytułu w wielkoszlemowym turnieju Australian Open. Serbski tenisista pokonał w półfinale Rosjanina Asłana Karacjewa 6:3, 6:4, 6:2.

33-letni Serb ma w dorobku 17 tytułów wielkoszlemowych i walczy o dziewiąte zwycięstwo w Melbourne. Już dwa lata temu został samodzielnym liderem klasyfikacji wszech czasów w singlu mężczyzn pod względem liczby wygranych w tej imprezie.

Karacjew natomiast w światowym rankingu zajmuje dopiero 114. miejsce i jego dotarcie do półfinału było największą niespodzianką tegorocznej edycji. W starciu z liderem zestawienia nie miał jednak wiele do powiedzenia.

Spotkanie trwało niespełna dwie godziny. W pierwszym secie tenisiści wygrywali swoje podanie do stanu 4:3 dla Djokovica. W ósmym gemie Serb przełamał rywala, a chwilę później wygrał partię.

Drugą dla odmiany Serb błyskawicznie zdominował; po wygraniu pięciu gemów z rzędu prowadził 5:1 i kontrolował wydarzenia na korcie. Trzeciego seta Karacjew zaczął od straty podania. Choć ambitnie doprowadził w nim do stanu 2:2, to przegrał następne cztery gemy i w efekcie cały mecz.

Rosjanin, który do turnieju głównego przebijał się przez kwalifikacje, i tak może opuścić Melbourne z podniesioną głową. Jest pierwszym w liczonej od 1968 roku tzw. Open Erze singlistą, który w wielkoszlemowym debiucie awansował do najlepszej czwórki. Był również najniżej notowanym półfinalistą w Wielkim Szlemie od dwóch dekad.

Gracz z Władykaukazu odpadł w dziewięciu poprzednich kwalifikacyjnych podejściach do imprez wielkoszlemowych, w tym w 2015 i 2016 roku w Melbourne. Cztery lata temu doznał kontuzji kolana, która wyeliminowała go ze sportu na sześć miesięcy. Przełomowym momentem okazało się dla niego ubiegłoroczne wznowienie międzynarodowej rywalizacji po przerwie związanej z pandemią COVID-19. Wygrał 18 ze swoich ostatnich 20 meczów w challengerach ATP, zdobywając dwa tytuły w turniejach niższej rangi.

To było pierwsze spotkanie tych tenisistów. W czwartek Djokovic zapisał na swoim koncie 302. wygrany mecz w Wielkim Szlemie i wśród singlistów ustępuje pod tym względem jedynie Szwajcarowi Rogerowi Federerowi (362). Tenisista z Belgradu od drugiej rundy zmagał się z problemami z mięśniami brzucha. Po ostatnim spotkaniu przyznał jednak, że tak dobrze w trakcie tego turnieju jeszcze się nie czuł.

W niedzielnym finale Djokovic zmierzy się z rozstawionym z "czwórką" Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem lub Grekiem Stefanosem Tsitsipasem (5.). Rywala pozna w piątek. Serb nigdy nie przegrał decydującego spotkania w Melbourne.