Tokio 2020: Seiko Hashimoto szefową Komitetu Organizacyjnego

Inne
Tokio 2020: Seiko Hashimoto szefową Komitetu Organizacyjnego
fot. PAP/EPA
Seiko Hashimoto, dotychczasowa japońska minister ds. olimpijskich, stanęła na czele Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio.

Seiko Hashimoto, dotychczasowa japońska minister ds. olimpijskich, stanęła na czele Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio. Na stanowisku zastąpiła Yoshiro Moriego, który w atmosferze skandalu w piątek podał się do dymisji.

56-letnia Hashimoto to siedmiokrotna uczestniczka olimpijskich zmagań. Startowała na czterech zimowych igrzyskach (1984, 1988, 1992, 1994) rywalizując w łyżwiarstwie szybkim oraz trzech letnich (1988, 1992, 1996), podczas których startowała w kolarstwie torowym. Wywalczyła jeden brązowy medal, w Albertville w 1992 roku, w panczenowym wyścigu na 1500 m.

 

- Jestem tu po to, aby zwrócić to, co otrzymałam jako sportowiec - powiedziała po swojej nominacji. W japońskim rządzie od 2019 roku odpowiadała również za kwestie równouprawnienia.

 

Zobacz także: Tokio: Odwołano światowe kwalifikacje bokserskie w Paryżu

 

83-letni Mori, były premier Japonii i kilkukrotny minister, w skrócie stwierdził, że kobiety za dużo mówią. Podczas jednej z wirtualnych narad Japońskiego Komitetu Olimpijskiego wyraził opinię, że gdyby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Edukacji ws. zwiększenia liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych w organizacjach sportowych, oznaczałoby to, iż spotkania z ich udziałem będą się przedłużać. - Kobiety mają skłonność do rywalizacji i jeśli jedna podniesie rękę, by mówić, wszystkie inne też poczują taką potrzebę - argumentował.

 

Później przeprosił za swoje słowa, wspominając m.in. że stały one w sprzeczności z duchem olimpijskim, ale burza nie ustała. Z wielu stron był mocno krytykowany, pojawiły się również apele, że powinien podać się do dymisji.

 

Słowa Moriego nie spodobały się również Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, który wskazał, że są nieodpowiednie i zaprzeczają ostatnim reformom. W grudniu MKOl zdecydował, że w 2024 roku w igrzyskach w Paryżu po raz pierwszy w historii odsetek startujących kobiet wyniesie dokładnie 50 proc. W ostatnich latach ten wskaźnik systematycznie rósł - w 2016 roku w Rio de Janeiro wynosił 45,6 proc., a w Tokio będzie to 48,8 proc.

 

Ministerialną tekę po Hashimoto ma przejąć Tamayo Marukawa. Przełożone z 2020 roku igrzyska mają się rozpocząć w Tokio 23 lipca.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie