MŚ w biathlonie: Wygrana Lisy Hauser. 22. miejsce Moniki Hojnisz-Staręgi

Jedyna Polka w stawce Monika Hojnisz-Staręga zajęła 22. miejsce.

Austriaczka Lisa Theresa Hauser po raz pierwszy w karierze została mistrzynią świata w biathlonie. W niedzielę 27-letnia zawodniczka z Kitzbuehel wygrała w Pokljuce bieg ze startu wspólnego na 12,5 km. Jedyna Polka w stawce Monika Hojnisz-Staręga zajęła 22. miejsce.

Hauser była tego dnia jedyną biathlonistką, która nie popełniła ani jednego błędu na strzelnicy. Austriaczka, która ma najlepszy sezon w karierze, cieszyła się już z trzeciego medalu w imprezie w Słowenii. Wcześniej zdobyła srebro w biegu na dochodzenie i brąz w sztafecie mieszanej.

W historii austriackiego biathlonu na podium MŚ w konkurencjach indywidualnych stała tylko jedna inna zawodniczka - Andrea Grossegger, która w 1984 roku zdobyła brąz w sprincie w Chamonix.

Wcześniej Hauser tylko raz udało się wygrać zawody Pucharu Świata, do którego MŚ się zaliczają. Dokonała tego w styczniu w Anterselvie, w ostatniej rundzie cyklu przed mistrzostwami w Słowenii.

Drugie miejsce w niedzielę zajęła Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold, a trzecia była jej rodaczka Tiril Eckhoff. Pierwsza z nich miała jeden, a druga - trzy niecelne strzały. Eckhoff zakończyła udział w mistrzostwach z łącznie sześcioma medalami.

Hojnisz-Staręga spudłowała w niedzielę w sumie cztery razy i nie liczyła się w walce o czołówkę. W ubiegłym roku w Anterselvie w tej konkurencji poszło jej najlepiej - zajęła czwarte miejsce, przegrywając walkę o brąz ze Szwedką Hanną Oeberg na ostatnich metrach.

O godzinie 15.15 rozpocznie się rywalizacja mężczyzn na dystansie 15 km, bez udziału Polaków. To ostatnia konkurencja mistrzostw w Pokljuce.

Do zakończenia sezonu PŚ pozostały jeszcze trzy rundy. Najbliższa z nich - pierwsza z dwóch w czeskim Novym Mescie - zaplanowana jest na 4-7 marca.