Dwukrotna mistrzyni olimpijska zmienia barwy narodowe

Zimowe
Dwukrotna mistrzyni olimpijska zmienia barwy narodowe
fot. PAP
Kaillie Humphries zdążyła już osiągnąć wiele sukcesów w barwach Stanów Zjednoczonych.

Bobsleistka Kaillie Humphries, jako Kanadyjka dwukrotna mistrzyni olimpijska i podwójna tegoroczna mistrzyni świata w barwach USA, rozpoczęła starania o uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa, co pozwoliłoby jej wystąpić w przyszłorocznych igrzyskach w Pekinie.

Według agencji Associated Press Humphries złożyła już wniosek o przyspieszony proces uzyskania obywatelstwa USA. Procedura rozpoczęła się kilka tygodni temu, ale teraz nabrała tempa i stała się bardziej oficjalna po tym, gdy zawodniczka wniosła opłaty aplikacyjne i sprawie nadano numer służbowy. Jak długo potrwa cały proces, trudno przewidzieć.

 

35-letnia Humphries jest mistrzynią olimpijską z Vancouver i Soczi, a wygrywała wówczas razem z Heather Moyse w barwach Kanady, podobnie jak w mistrzostwach świata w 2012 i 2013 roku. Z kolei w 2018 roku sięgnęła po brąz wspólnie z Phylicią George.

 

Później weszła w spór z rodzimą federacją, zarzucając jednemu z trenerów słowne i psychiczne molestowanie. Gdy we wrześniu 2019 poślubiła byłego amerykańskiego bobsleistę Travisa Armbrustera, z którym zamieszkała w San Diego, postanowiła zmienić barwy narodowe i otrzymała zgodę na starty w ekipie amerykańskiej w zawodach Pucharu Świata i mistrzostwach globu.

 

Przed rokiem zdobyła pierwsze złoto MŚ w barwach USA, a jej rozpychającą była Lauren Gibbs. Niedawno powtórzyła ten sukces z byłą lekkoatletką Lolo Jones oraz została pierwszą w historii mistrzynią w monobobach, która to konkurencja za rok zadebiutuje w olimpijskim programie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Słynna lekkoatletka powołana do reprezentacji USA w... bobslejach

 

Gdyby Humphries do tego czasu uzyskała obywatelstwo USA, mogłaby reprezentować ten kraj w Pekinie i powalczyć o trzecie olimpijskie złoto.

 

"Wniosek Kaillie popiera wielu polityków stanowych i federalnych, a poza tym wiem, że mamy olbrzymie wsparcie opinii publicznej" - przyznał prawnik Gregg Clifton z mającą siedzibę w Phoenix kancelarii Jackson Lewis, który reprezentuje bobsleistkę.

 

Uważa on, że Humphries spełnia wszystkie wymogi formalne, a jedynym problemem jest czas trwania procedury. Liczy, że ta sprawa zostanie potraktowana przez urzędników indywidualnie.

 

"Jestem przekonana, że to da się zrobić i wierzę, że tak się stanie. Gdyby się nie udało, z czym też się liczę, będę mieć złamane serce i będę bardzo smutna.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze