HME Toruń 2021: Mistrzostwa bez Rosjan

Inne
HME Toruń 2021: Mistrzostwa bez Rosjan
fot. Cyfrasport

Sportowcy z Rosji nie będą mogli wystąpić w planowanych na 4-7 marca w Toruniu lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy nawet pod neutralną flagą. Federacja tego kraju RusAF jest zawieszona od 2015 roku w związku z aferą dopingową.

Początkowo rosyjscy lekkoatleci mogli startować jako neutralni sportowcy pod warunkiem, że nie znaleźli się na liście podejrzanych o doping. Później jednak pozbawiono ich tej możliwości, gdy wyszło na jaw, iż RusAF sfałszował dokumentację dotyczącą rywalizującego w skoku wzwyż Daniła Łysenki, który nie poddał się w wymaganym terminie kontrolom antydopingowym.

 

ZOBACZ TAKŻE: Reprezentacja Polski na HME Toruń 2021 będzie liczyła 45 sportowców

 

Światowa centrala tej dyscypliny World Athletics nakazała Rosjanom nakreślenie projektu wyplenienia dopingu ze swoich struktur, ale pierwsza wersja dokumentu nie spełniała oczekiwań lekkoatletycznych władz i została odrzucona. Druga ma zostać złożona do 1 marca.

 

RusAF poinformował, iż będzie to już zbyt późno, aby zgłosić swoich zawodników do HME w Toruniu.

 

"Rozumiemy rozgoryczenie i rozczarowanie naszych sportowców, trenerów i kibiców. Prosimy lekkoatletów raz jeszcze o cierpliwość i trzymanie się planów treningowych przed tym sezonem letnim. Nie ustaniemy w wysiłkach, aby zapewnić Rosjanom możliwość startu w zawodach międzynarodowych" - napisała RusAF w oświadczeniu.

 

W środę Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił 45-osobowy skład reprezentacji gospodarzy na zawody w Toruniu. W dwóch poprzednich edycjach HME biało-czerwoni zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze