PlusLiga: GKS wygrał z Indykpolem AZS! Kto zagra w play-offach?

Siatkarze GKS Katowice walczą o grę w play-offach.

W spotkaniu 25. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice wygrali z Indykpolem AZS Olsztyn 3:1. Podopieczni trenera Grzegorza Słabego odnieśli ważne zwycięstwo w konfrontacji drużyn walczących o fazę play-off. Porażka olsztynian znacznie zmniejszyła ich szansę na grę w ósemce.

Olsztynianie rozpoczęli to spotkanie od falstartu i już przy stanie 7:1 dla gospodarzy trener Daniel Castellani poprosił od drugi czas. Przerwał serię katowiczan, ale siatkarze GKS spokojnie utrzymywali wypracowaną na początku zaliczkę (12:4, 16:7). Byli skuteczniejsi w ofensywie, popełniali mniej błędów i to wystarczyło do wygrania tej partii, choć w końcówce goście zmniejszyli punktową różnicę. Wiktor Musiał wywalczył piłkę setową asem serwisowym (24:19), a Adrian Buchowski zamknął tę część meczu atakiem po bloku rywali (25:20).

Druga odsłona była bardziej wyrównana od poprzedniej. W środkowej części seta na kilka oczek odskoczyli katowiczanie (12:9), ale goście odrobili straty i uzyskali przewagę po dwóch asach serwisowych Robberta Andringi (15:16). Losy seta rozstrzygnęły się w trzech akcjach od stanu 22:22. Najpierw skutecznie zaatakował Kamil Kwasowski, po chwili Musiał zaatakował o blok, a w ostatniej akcji oglądaliśmy nieporozumienie po stronie olsztynian i atak Andringi w siatkę (25:22).

W trzeciej partii inicjatywę przejęli goście. Trener Castellani dokonał kilku roszad, które ożywiły grę jego drużyny, przede wszystkim zmienił bezbarwnego w poprzednich setach Damiana Schulza na Remigiusza Kapicę. Skuteczniejsi w ofensywie olsztynianie uzyskali zaliczkę w środkowej części seta (10:13, 12:16). Utrzymali ją w końcówce. Skuteczny atak Kapicy przyniósł piłkę setową (20:24), gospodarze obronili się w dwóch akcjach, ale w kolejnej Kapica zaatakował blok-aut (22:25).

Set numer cztery rozpoczął się po myśli siatkarzy Indykpolu AZS – po asie serwisowym Mateusza Poręby było 3:7. Gospodarze ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego (15:15). W końcówce dominowali na parkiecie, a kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria od stanu 20:19 do 24:19. Dwa ataki Emanuela Kohuta, błąd rywali, atak Musiała wyprowadziły katowiczan na piłkę meczową. Kropkę nad "i" postawił Musiał atakiem po bloku rywali (25:20).

Najwięcej punktów: Wiktor Musiał (24), Adrian Buchowski (13), Kamil Kwasowski (13) – GKS; Wojciech Żaliński (15), Robbert Andringa (11), Remigiusz Kapica (10) – Indykpol AZS. W ekipie GKS nie mógł zagrać Jakub Jarosz, któremu dzień przed meczem odnowiła się kontuzja biodra. Katowiczanie uczcili tą wygraną obchodzoną w sobotę 57. rocznicę powstania klubu. MVP: Wiktor Musiał (19/32 = 59% skuteczności w ataku + 4 asy serwisowe + 1 punktowy blok).

Siatkarze GKS Katowice odnieśli niezwykle ważne zwycięstwo. Czy zdołają utrzymać miejsce w czołowej ósemce? Muszą wygrać ostatni mecz i liczyć na potknięcie Ślepska. Siatkarze z Suwałk mają wszystko w swoich rękach: dwa zwycięstwa za trzy punkty dadzą im grę w play-offach.