MŚ Oberstdorf 2021: Szóste miejsce reprezentacji Polski w konkursie drużyn mieszanych

Piotr Żyła i reprezentacja Polski zajęli 6. miejsce w konkursie mieszanym na MŚ w Oberstdorfie

Reprezentacja Niemiec okazała się najlepsza w konkursie drużyn mieszanych na mistrzostwach świata w Oberstdorfie! Kolejne miejsca na podium zajęły Norwegia i Austria. Reprezentacja Polski, która startowała w składzie Kamila Karpiel, Anna Twardosz, Piotr Żyła i Dawid Kubacki, zajęła szóste miejsce.

Biało-Czerwoni po raz drugi w historii MŚ rywalizowali w konkursie drużyn mieszanych. Dwa lata temu w Seefeld również zajęli szóste miejsce. Powtórzenie tego wyniku było celem w Oberstdorfie i udało się go zrealizować.

Polacy rozpoczęli zawody od skoku Twardosz na 85. metr, który dawał drużynie siódmą pozycję. Żyła (100 m) zapewnił awans na piątą lokatę, ale po próbie Karpiel (78 m) zespół wrócił na siódme miejsce. Na szóste wyciągnął ekipę Kubacki (97 m).

Seria finałowa miała podobny przebieg - Żyła (93 m) i Kubacki (103 m) odrabiali stratę, która powstawała po skokach Twardosz (85 m) oraz Karpiel (82 m).

Szóste miejsce to obecnie maksimum możliwości biało-czerwonych. Piąta Japonia zgromadziła bowiem aż o 102,7 pkt więcej. Siódmych Rosjan udało im się wyprzedzić o 32,2 pkt.

Absolutnymi specjalistami od konkursów mieszanych są natomiast Niemcy. Katharina Althaus, Markus Eisenbichler, Anna Rupprecht i Karl Geiger w ostatnich tygodniach w Pucharze Świata nie błyszczęli, ale w drużynie żadne z nich nie zawiodło.

Na półmetku Niemcy miały 4,9 pkt przewagi nad Norwegią. Ostatecznie wyprzedziły Skandynawów o 5,2. Duża w tym zasługa Geigera, który skakał w tej samej grupie co Halvor Egner Granerud. Podopieczny trenera Stefana Horngachera zdobył o 7,3 pkt więcej od lidera klasyfikacji generalnej PŚ.

Trzecia Austria straciła do zwycięzców 14,3 pkt.

W niedzielę skoczkowie pożegnali się z normalnym obiektem w Oberstdorfie. W nadchodzących dniach będą rywalizowali na dużej skoczni. W środę odbędzie się konkurs indywidualny pań, w piątek panów, a w sobotę drużynowy mężczyzn.