ATP dołoży miliony do puli nagród turniejów. Są zmiany dotyczące rankingu

Tenis
ATP dołoży miliony do puli nagród turniejów. Są zmiany dotyczące rankingu
fot. PAP

Organizacja ATP przekaże 5,2 miliona dolarów, by zwiększyć pule nagród w części tegorocznych turniejów. Ogłosiła też przedłużenie obowiązującego obecnie zmienionego systemu naliczania punktów w światowym rankingu tenisistów do 9 sierpnia.

Wspomniane zmiany to działania ATP mające na celu pomoc zawodnikom i organizatorom imprez w związku z finansowymi skutkami pandemii COVID-19. W poprzednim sezonie z powodu koronawirusa wstrzymano rywalizację w turniejach cyklu od marca do końcówki sierpnia.

 

ZOBACZ TAKŻE: Hubert Hurkacz pogratulował Piotrowi Żyle

 

Wymieniona suma zasili pule nagród w turniejach rangi ATP250 i ATP500, które są rozgrywane w okresie pomiędzy dwoma imprezami wielkoszlemowymi - Australian Open (8–21 lutego) i Wimbledonem (28 czerwca–11 lipca). Imprezy, w których wcześniej obniżono w porównaniu do 2019 roku sumy przekazane na premie do 50 procent kwoty z 2019 roku, teraz mają zaoferować - odpowiednio jej 80 i 60 procent.

 

Jak podano, głównym źródłem pozyskania tych 5,2 mln USD jest redystrybucję części puli bonusowej, która zwykle rozdzielana jest między 12 najlepszych zawodników, którzy spełniają wskazane kryteria. "Nastąpiło to przy wsparciu Rady Zawodników ATP, w tym przedstawicieli Top10 Rogera Federera i Rafaela Nadala" - zaznaczono.

 

Obowiązywanie zmienionego systemu naliczania punktów do rankingu zostało przedłużone do 9 sierpnia, ale wprowadzono też pewne zmiany. Będzie można uwzględniać wyniki uzyskane w imprezach, które były rozgrywane w okresie między 4 marca a 5 sierpnia 2019 roku, ale ich wartość będzie zredukowana o połowę.

 

"Przykładowo więc zawodnik będzie mógł uwzględniać 50 proc. swojego dorobku z występu w Madrycie sprzed dwóch lat lub 100 proc. z tegorocznej edycji tej imprezy" - poinformowano.

 

W przypadku ubiegłorocznych turniejów, które przełożono i odbyły się jesienią (m.in. wielkoszlemowy French Open) obowiązywać będą wyniki właśnie z poprzedniego sezonu, a nie z 2019 roku.

 

Na chwilę obecną założenie jest takie, że tradycyjny system naliczania punktów - uwzględniający wyniki z ostatnich 52 tygodni - ma ponownie obowiązywać od 15 sierpnia 2022 roku.

 

ATP podało w środę też, że zawodnicy, którzy nie będą grali przez cztery tygodnie z rzędu będą mogli skorzystać z tzw. zamrożonego rankingu w wersji związanej z COVID-19. Umożliwi im to cztery starty z wykorzystaniem zajmowanego wcześniej na światowej liście miejsca. Dotyczyć to jednak będzie tylko turniejów rangi ATP Masters 1000, które opuścili w czasie swojej nieobecności. Wyłączone są z tego zarówno zmagania wielkoszlemowe, jak i igrzyska.

 

Dodatkowo ATP poinformowało o przekazaniu 10 tysięcy dol. organizatorom każdego tegorocznego turnieju ATP i challengera. Suma ta ma zostać przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z izolacją lub kwarantanną, które są efektem pozytywnego wyniku testu na koronawirusa lub zakwalifikowania kogoś jako bliskiego kontaktu. Uchronić ma to przed dodatkowymi kosztami organizatorów i tenisistów.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze