Therese Johaug odrabia finansowe straty. "Zarabia więcej na prowadzeniu interesów niż na sporcie"

Zimowe
Therese Johaug odrabia finansowe straty. "Zarabia więcej na prowadzeniu interesów niż na sporcie"
fot. PAP/EPA
Therese Johaug straciła na braku startów w tym sezonie pół miliona euro.

Therese Johaug straciła na braku startów w tym sezonie pół miliona euro, lecz - jak wyliczył jej menedżer Joern Ernst - spektakularnym zwycięstwem na 10 km techniką dowolną we wtorek oraz złotym medalem w biegu łączonym w sobotę „spokojnie” odrobi te straty.

- W sezonie z poprzednimi MŚ w Seefeld w 2019 roku, gdzie Therese zdobyła trzy złote medale, jej zarobki ze sportu wyniosły milion euro. Jednakże obecny sezon, pomimo poważnych strat z powodu nieobecności w PŚ i Tour de Ski oraz braku premii za miejsca na podium i od producentów sprzętu - będzie, jak możemy się spodziewać, znacznie lepszy finansowo - wyjaśnił Ernst.

 

Wyjawił, że tuż przed MŚ w Obersdorfie jego klientka podpisała „bardzo lukratywne” umowy sponsorskie, przewidujące ogromne premie za każdy złoty medal, z trzema światowymi firmami, których nazwy zostaną podane po mistrzostwach - kontrakty są wieloletnie i obejmują współpracę również po zakończeniu kariery Therese, która w lecie skończy 33 lata.

 

- To prawdziwy potwór na nartach - skomentowała wtorkowe zwycięstwo Johaug szwedzka telewizja SVT, a w Norwegii media przypomniały, że od kilku lat jest też „potworem finansowym”, jeżeli chodzi o systematyczne powiększanie majątku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tak zmieniał się Piotr Żyła. Wielka metamorfoza mistrza świata (ZDJĘCIA)

 

- Johaug zarabia więcej na prowadzeniu interesów niż na samym sporcie, lecz to wyniki dają jej te zyski. Miliony płyną szerokim strumieniem na konta narciarskiej mistrzyni, zasilając jej majątek rosnący z roku na rok - skomentowała gazeta finansowa "Dagens Naeringsliv".

 

Według danych urzędu skarbowego, w ostatnim rozliczeniu podatkowym majątek biegaczki obliczony został na pięć milionów euro. Biorąc pod uwagę skarbową wycenę nieruchomości znacznie obniżającą ich wartość, najróżniejsze ulgi i odliczenia oraz zmienną wartość akcji, zdaniem ekspertów finansowych jest to co najmniej trzy razy tyle.

 

Dla przykładu wartość podatkowa jej obecnego „mieszkania", czyli ogromnej willi na wzgórzu Holmenkollen w Oslo, kupionej przed czterema laty za dwa miliony euro to kilkadziesiąt tysięcy, natomiast dzisiejsza cena rynkowa wzrosła już do 3-4 milionów. Gdyby ją sprzedała, to odnotuje poważny zarobek, ponieważ w Norwegii podatek od zysku na nieruchomości nie jest naliczany już po zaledwie roku zameldowania pod tym adresem.

 

- Therese poza inwestycjami w dalszym ciągu firmuje swoją kolekcje strojów sportowych i jest też poważnym influencerem w mediach społecznościowych. Marka Johaug będzie silna przez jeszcze wiele lat - powiedział Ernst. Dodał, że obecnie jedynym norweskim sportowcem wyprzedzającym Johaug w zarobkach pozasportowych jest napastnik Borussii Dortmund Erling Braut Haaland. - Ale jest to inny sport, więc i inna liga finansowa - zaznaczył.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze