MŚ Oberstdorf 2021: Triumf Norweżek w sztafecie, Polki zdublowane

Therese Johaug ma powody do radości.

Norweżki Tiril Udnes Weng, Heidi Weng, Therese Johaug i Helene Marie Fossesholm zwyciężyły w biegu sztafetowym 4x5 km w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Polki zostały zdublowane.

Triumfatorki uzyskały czas 53.43,2 i wyprzedziły o 26,6 s reprezentantki Rosji (jako RSF) i o 46,2 Finki. Tuż za podium uplasowały się Amerykanki, ze stratą 0,8 do Finlandii.

Po 5 km na czele były Czeszki, a tuż za nimi Norweżki. Z kolei na półmetku rywalizacji zawodniczki ze Skandynawii miały przewagę 2,5 s nad Rosjankami. Ze stratą ok. pół minuty biegły Niemki, Amerykanki, Szwajcarki, a nieco dalej Finki.

Johaug wypracowała prawie 20 sekund "zapasu" nad biegaczkami z Rosji, a Fossesholm utrzymała pierwszą pozycję. W zaciętej walce o brązowy medal Finki pokonały rywalki z USA.

Metę osiągnęło 10 ekip, a ostatnią z nich była Japonia.

Polki przystąpiły do zawodów w składzie: Monika Skinder, Izabela Marcisz, Karolina Kaleta, Karolina Kukuczka. Na trzeciej zmianie została zdublowana Kaleta i biało-czerwone zeszły z trasy. W podobnej sytuacji znalazło się łącznie pięć drużyn (poza biało-czerwonymi - Litwa, Estonia, Ukraina, Kazachstan).