Liga Mistrzów siatkarzy: PGE Skra za burtą, ZAKSA poznała półfinałowego rywala

W rewanżowym meczu ćwierćfinału siatkarskiej Ligi Mistrzów Zenit Kazań wygrał z PGE Skrą Bełchatów 3:2. Pierwszy mecz również zakończył się zwycięstwem ekipy ze stolicy Tatarstanu 3:1. W tej sytuacji podopieczni trenera Władimira Alekno awansowali do półfinału, w którym zmierzą się z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Zagrywka była sporym atutem siatkarzy PGE Skry w premierowej partii. Serwisy bełchatowian, choć nie przynosiły bezpośrednio punktów, utrudniały rywalom grę i przy skutecznych kontrach pozwoliły budować przewagę (7:8, 9:12, 12:16). Zenit grał nierówno, koledzy początkowo  nie dostroili się do dobrej dyspozycji Maksima Michajłowa. Gospodarze musieli odrabiać straty i w końcówce złapali punktowy kontakt (21:22). Kluczowe akcje padły jednak łupem bełchatowian. Taylor Sander kończąc kontratak, dał swej drużynie piłkę setową, a po chwili skończył nerwową wymianę (22:25).

Gospodarze uzyskali przewagę na początku drugiego seta (9:5). W tej partii bełchatowianie nie prezentowali się tak skutecznie w ataku, jak w poprzedniej, słabiej również przyjmowali. Siatkarze z Kazania złapali właściwy rytm, popełniali mniej błędów i utrzymywali przewagę (16:12, 20:16). Bohaterem ostatnich akcji był Bartosz Bednorz, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a po chwili zaskoczył Kacpra Piechockiego zagrywką (25:19).

Set numer trzy przebiegał pod dyktando drużyny z Kazania. Bełchatowianie dotrzymywali kroku gospodarzom jedynie do stanu 12:11, później serię akcji wygrali gospodarze (15:11). Zenit punktował blokiem, wykorzystywał problemy siatkarzy Skry z przyjęciem i powiększał punktową zaliczkę. Po asie serwisowym Michajłowa było 17:12, później 20:14. Błąd Milada Ebadipoura w ataku dał rywalom piłkę setową, a blok w kolejnej akcji zamknął tę część meczu (25:17).

Zenit Kazań wygrywając dwa sety i wywalczył awans do półfinału. Dalsza część meczu miała więc właściwie charakter towarzyski. Władimir Alekno dał odpocząć swoim największym gwiazdom, a trener Skry również wpuścił na parkiet kilku rezerwowych. W czwartym secie Skra wyrównała stan meczu (13:25) i doprowadziła do tie-breaka. W nim górą była ekipa z Kazania, która wygrała 15:12.

Najwięcej punktów: Maksim Michajłow (15), Bartosz Bednorz (15), Earvin N’Gapeth (12) – Zenit; Dusan Petković (10), Milad Ebadipour (10) – PGE Skra.

W półfinale Zenit zagra z Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle. Mecze tej fazy zaplanowano na 16–18 marca oraz 23–25 marca. Finał zostanie natomiast rozegrany 1 maja w Weronie.

Zenit Kazań – PGE Skra Bełchatów 3:2 (22:25, 25:19, 25:17, 13:25, 15:12)

Zenit: Earvin N’Gapeth, Artiom Wolwicz, Maksim Michajłow, Bartosz Bednorz, Aleksandr Wołkow, Aleksandr But´ko – Walentin Gołubiew (libero) oraz Andriej Surmaczewski, Dienis Ziemczonok, Fiodor Woronkow, Laurent Alekno, Walentin Krotkow (libero), Aleksiej Kononow. Trener: Władimir Alekno.
PGE Skra: Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Taylor Sander, Mateusz Bieniek, Dusan Petković, Milad Ebadipour – Kacper Piechocki (libero) oraz Mihajlo Mitić, Milan Katic, Mikołaj Sawicki, Norbert Huber, Robert Milczarek (libero), Sebastian Adamczyk. Trener: Michał Mieszko Gogol.

Wyniki meczów rewanżowych ćwierćfinałów LM siatkarzy:

2021-03-02: Sir Sicoma Monini Perugia – Leo Shoes Modena 3:0 (25:23, 25:18, 25:21); złoty set – 15:5.
2021-03-03: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cucine Lube Civitanova 0:3 (22:25, 24:26, 24:26); złoty set – 16:14.
2021-03-03: Zenit Kazań – PGE Skra Bełchatów 3:2 (22:25, 25:19, 25:17, 13:25, 15:12)
2021-03-04: Itas Trentino – Berlin Recycling Volleys (czwartek, godzina 19.00; premiera – Polsat Sport Extra godzina 23.30).