Rada Futbolu zmieniła przepis dotyczący nieumyślnego zagrania piłki ręką

Piłka nożna
Rada Futbolu zmieniła przepis dotyczący nieumyślnego zagrania piłki ręką
fot. PAP
IFAB zmieniła przepis dotyczący nieumyślnego zagrania piłki ręką.

Nieumyślne zagranie piłki ręką, które dało okazję do zdobycia bramki koledze z drużyny, nie będzie już karane - zdecydowała Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB), odpowiedzialna za kształt przepisów. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 lipca.

O zmianę przepisu wnioskowała w listopadzie ubiegłego roku Europejska Unia Piłkarska (UEFA), zwracając się w tej sprawie do światowej federacji (FIFA). UEFA argumentowała, że automatyczne odgwizdywanie każdego zagrania piłki ręką prowadziło do "wielu nieuczciwych decyzji, które spowodowały rosnącą frustrację i dyskomfort w środowisku piłkarskim".

 

ZOBACZ TAKŻE: Paulo Sousa zadecydował! Szeroka kadra reprezentacji Polski na mecze eliminacji MŚ

 

W piątek podczas wideokonferencji Rada Futbolu nieznacznie zmieniła brzmienie artykułu 12 przepisów piłki nożnej, uznając jako dopuszczalne przypadkowe zagranie ręką, które "prowadzi do gola strzelonego przez kolegę z drużyny lub do okazji do zdobycia bramki".

 

Taka sytuacja miała miejsce m.in. w czwartkowym meczu Fulham z Tottenhamem (0:1) w ekstraklasie angielskiej, gdy sędzia nie uznał bramki zdobytej dla gospodarzy przez Nigeryjczyka Josha Maję.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rok z COVID-19. Ostatnia "szarża" Zbigniewa Bońka

 

IFAB zaapelowała do sędziów, aby korzystali z własnego osądu zamiast odgwizdywania złamania przepisów przy każdym zagraniu ręką. W szczególności muszą oni ocenić, czy zawodnik "powiększył powierzchnię swojego ciała" poprzez rozłożenie rąk. Ma to być w dalszym ciągu traktowane jako przewinienie, podobnie jak każde celowe zagranie ręką.

 

W Międzynarodowej Radzie Futbolu zasiada osiem osób. Cztery miejsca przypadają FIFA, a po jednym przedstawicielom założycieli IFAB - Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

PZ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze