PlusLiga: Ślepsk ograł Stal i zagra z ZAKSĄ

Ślepsk – Stal 3:1.

Siatkarze MKS Ślepsk Malow Suwałki pokonali Stal Nysa 3:1 w meczu 26. kolejki PlusLigi. Zwycięstwo zapewniło podopiecznym trenera Andrzeja Kowala grę w fazie play-off. Ich rywalem w ćwierćfinale będzie lider tabeli – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Gospodarze mieli w tym spotkaniu jeden cel – wygrać za trzy punkty i zamknąć ekipom GKS Katowice i Indykpol AZS Olsztyn marzenia o awansie do play-off. Zaczęli realizować go od początku premierowej partii. Szybko odskoczyli na kilka oczek (8:5) i utrzymywali przewagę do końca seta. Byli skuteczniejsi od rywali w ataku i dosyć regularni w polu serwisowym, choć nie punktowali w tym elemencie. W ekipie z Nysy słabiej prezentował się Wassim Ben Tara. W efekcie w końcówce Ślepsk kontrolował sytuację. Bartłomiej Bołądź wywalczył piłkę setową (24:16), a pomyłka gości w ataku zakończyła tę partię (25:17).

Druga odsłona była nieco bardziej wyrównana, a nysanie dłużej dotrzymywali kroku gospodarzom. Tym razem siatkarze Ślepska punktowali zagrywką (5–1 w tym elemencie w całym secie). Brylował w tym Marcin Waliński, który aż trzykrotnie zaskoczył przyjmujących rywali (10:8, 19:16, 20:16). Błąd rywali w ataku dał ekipie z Suwałk piłkę setową (24:19), a Andreas Takvam uderzeniem ze środka ustalił wynik na 25:20. Zwycięstwo siatkarzy Ślepska w dwóch setach wyjaśniło jedną niewiadomą w układance dotyczącej play-off – szansę na miejsce w ósemce stracił Indykpol AZS.

Goście niespodziewanie przebudzili się w trzecim secie. Poprawili skuteczność w ataku, mieli szczelniejszy blok i tym razem to oni nękali zagrywkami przyjmujących przeciwników. Asami serwisowymi popisali się Ben Tara (4:8) oraz Bartosz Bućko (8:14). Trener Krzysztof Stelmach dokonał udanych roszad w składzie. To wszystko, przy słabszej postawie gospodarzy, dało pewne zwycięstwo Stali. Ben Tara wywalczył piłkę setową atakiem po skosie, a w ostatniej akcji seta Waliński posłał piłkę w aut (19:25).

Podrażnieni siatkarze Ślepska ze sporym animuszem rozpoczęli kolejną partię (6:1). Fatalny start utrudnił zadanie przyjezdnym. Odrabiania strat nie ułatwiały też błędy własne, których obie ekipy nie ustrzegły się w środkowej części seta. Suwalczanie nie oddali już inicjatywy i utrzymywali przewagę. Waliński atakiem z lewego skrzydła dał swej ekipie piłkę meczową (24:18), rywale obronili się jeszcze w dwóch kolejnych akcjach, ale przestrzelona zagrywka zamknęła to spotkanie (25:20). Ten punkt przypieczętował awans siatkarzy Ślepska do czołowej ósemki.

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (17), Marcin Waliński (13), Tomas Rousseaux (11) – Ślepsk; Wassim Ben Tara (19), Bartosz Bućko (17) – Stal. MVP: Bartłomiej Bołądź (15/27 = 56% skuteczności w ataku + 1 blok + 1 as serwisowy).

MKS Ślepsk Malow Suwałki – Stal Nysa 3:1 (25:17, 25:20, 19:25, 25:20)

Ślepsk: Marcin Waliński, Cezary Sapiński, Bartłomiej Bołądź, Tomas Rousseaux, Andreas Takvam, Josua Tuaniga – Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Sebastian Warda, Kevin Klinkenberg, Jakub Rohnka. Trener: Andrzej Kowal.
Stal: Bartosz Bućko, Moustapha M'Baye, Wassim Ben Tara, Kamil Długosz, Maciej Zajder, Marcin Komenda – Michał Ruciak (libero) oraz Bartłomiej Lemański, Patryk Szczurek, Michał Filip, Kamil Dembiec (libero), Mariusz Schamlewski. Trener: Krzysztof Stelmach.

Wynik meczów 26. (ostatniej) kolejki fazy zasadniczej PlusLigi:

2021-03-05: Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel 0:3 (25:27, 25:27, 13:25)
2021-03-06: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Stal Nysa 3:1 (25:17, 25:20, 19:25, 25:20)
2021-03-06: GKS Katowice – Cerrad Enea Czarni Radom (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-03-07: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Verva Warszawa Orlen Paliwa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2021-03-07: Trefl Gdańsk – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-03-08: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-03-09: PGE Skra Bełchatów – MKS Będzin (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).