MŚ Oberstdorf 2021: Polscy skoczkowie wywalczyli brązowy medal w konkursie drużynowym

Zimowe
MŚ Oberstdorf 2021: Polscy skoczkowie wywalczyli brązowy medal w konkursie drużynowym
fot. PAP
MŚ Oberstdorf 2021: Polscy skoczkowie zdobyli złoty medal!

Polscy skoczkowie (Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki) zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym na dużej skoczni podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie. Wygrali Niemcy, a tuż za nimi znaleźli się Austriacy.

Drużyna Niemiec tym samym obroniła tytuł wywalczony dwa lata temu na obiekcie w Innsbrucku. Austrię wyprzedziła o 11,1 pkt, a Polskę o 15,4 pkt.

 

Sobotnia rywalizacja godna była walki o mistrzostwo świata. Przez cały konkurs utrzymywała się niewielka różnica między Polską, Niemcami, Austrią oraz czwartą ostatecznie Japonią.

 

Po pierwszej grupie skoczków prowadzili biało-czerwoni. Świetnie zaprezentował się bowiem Żyła uzyskując aż 139 m. Na półmetku jednak podopieczni czeskiego trenera Michala Dolezala plasowali się na trzeciej pozycji, za Niemcami i Austrią.

 

Seria finałowa zaczęła się od kolejnego 139-metrowego skoku Żyły, który w nieoficjalnej indywidualnej klasyfikacji okazał się tego dnia najlepszy.

 

W drugiej grupie poprawił się Stękała. Po 122,5 m w pierwszej próbie, uzyskał 127 m i Polacy odzyskali prowadzenie. Niemcy w tym momencie znajdowali się poza podium.

 

Również po 132,5-metrowym skoku Stocha Polska nadal prowadziła, ale rywale mocno napierali. W trzeciej grupie świetnie skoczył przede wszystkim Niemiec Markus Eisenbichler - 138 m.

 

Zawody w polskiej ekipie zamykał Kubacki i jego 127,5 m okazało się za mało, aby sięgnąć po złoto. Niemcom triumf zapewniło 136 m Karla Geigera, a srebro Austriakom - 133 m Stefana Krafta.

 

Biało-czerwoni po raz czwarty w historii stanęli na podium konkursu drużynowego MŚ. W Lahti w 2017 roku byli najlepsi, a trzecie miejsce zajmowali jeszcze w Val di Fiemme (2013) i Falun (2015). Za każdym razem w składzie znajdowali się Stoch i Żyła.

 

Źle sobotnie zawody będą wspominać Norwegowie. Liderzy Pucharu Narodów byli wymieniani wśród faworytów, mimo absencji dominującego w Pucharze Świata Halvora Egnera Graneruda, który zmaga się z zakażeniem koronawirusem. Swoje szanse na dobry wynik szybko pogrzebali. W pierwszej serii Marius Lindivk skoczył 117, a Daniel-Andre Tande - 119,5 m. Skandynawowie uplasowali się na szóstej pozycji.

 

Zawody drużynowe były ostatnim akcentem skoków w Oberstdorfie. W niedzielę mistrzostwa zakończy bieg mężczyzn na 50 km techniką klasyczną.

Wyniki:

 1. Niemcy    1046,6 pkt
  (Pius Paschke, Severin Freund, Markus Eisenbichler, Karl Geiger) 2. Austria    1035,5
  (Philipp Aschenwald, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft) 
 3. Polska    1031,2
  (Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Dawid Kubacki) 
 4. Japonia    1017,5 
 5. Słowenia   1010,0 
 6. Norwegia    974,1 
 7. Szwajcaria   856,6 
 8. Rosyjska Federacja Narciarska 778,2 
------------------------
 9. Finlandia   344,6 
10. USA      237,4 
jb, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze