MŚ w short tracku: Trzeci złoty medal Schulting, Mazur ósma na 1000 m

Suzanne Schulting zdobyła trzeci złoty medal mistrzostw świata w short tracku.

Holenderka Suzanne Schulting zdobyła trzeci złoty medal mistrzostw świata w short tracku w Dordrechcie. W niedzielę wygrała rywalizację na 1000 m. Nikola Mazur zajęła ósme miejsce. Z kolei w ćwierćfinale odpadła Natalia Maliszewska.

W finałowym wyścigu Schulting wyprzedziła Belgijkę Hanne Desmet i Kanadyjkę Courtney Sarault.

Wcześniej indywidualnie reprezentantka Holandii wygrała na 500 i 1500 m, a będzie walczyła o złoto jeszcze w sztafecie.

Na ósmej pozycji na 1000 m, podobnie jak w sobotę na 500 m, uplasowała się Mazur (Stoczniowiec Gdańsk). Po raz kolejny nie powiodło się Maliszewskiej (Juvenia Białystok), która została wyeliminowana w ćwierćfinale.

W finale B Mazur była trzecia, za Rosjanką Jekateriną Jefremenkową i Węgierką Petrą Jaszapati, co dało jej ósmą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Wcześniej w półfinale Mazur była ostatnia, piąta w drugim biegu. Początkowo udało się jej przesunąć na drugą pozycję, premiowaną awansem do finału A, ale ostatecznie na dystansie dziewięciu okrążeń lepsze były Schulting i Desmet, a z czasem kwalifikację wywalczyła także inna reprezentantka Pomarańczowych Selma Poutsma.

Na 1000 m mężczyzn triumfował reprezentant Węgier Liu Shaolin Sandor, przed swoim bratem Liu Shaoangiem i Włochem Pietro Sighelem.

W niedzielę odbędą się jeszcze zmagania w super finale na dystansie 3000 m i w sztafetach. Polki były najlepsze w finale B.

W Dordrechcie nie powiodło się Maliszewskiej, zaliczanej do faworytek sprintu. W żadnej z konkurencji nie przebiła się do półfinału. Trzy lata temu zdobyła srebro mistrzostw globu w Montrealu na 500 m, a regularnie sięgała po krążki - w każdym kolorze - w mistrzostwach Europy.