Skoki narciarskie: Kiedy najbliższe konkursy?

Zimowe
Skoki narciarskie: Kiedy najbliższe konkursy?
fot. PAP
Czy Kamil Stoch zakończy sezon PŚ na podium w klasyfikacji generalnej?

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie przeszły już do historii. Powoli także dobiega końca Puchar Świata w skokach narciarskich. Do finału sezonu pozostały już tylko cztery konkursy. Wszystko za sprawą odwołanego turnieju Raw Air. Kiedy najlepsi zawodnicy wrócą zatem do rywalizacji?

Emocje po mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym już opadły. Reprezentacja Polski w klasyfikacji medalowej zajęła siódme miejsce. Biało-Czerwoni zdobyli dwa krążki - złoty i brązowy. Wywalczyli je skoczkowie. Indywidualnie mistrzem świata na skoczni normalnej został Piotr Żyła, natomiast w zawodach drużynowych na dużym obiekcie podopieczni Michala Dolezala stanęli na najniższym stopniu podium.


Po czempionacie w Oberstdorfie najlepsi skoczkowie świata mieli udać się do Norwegii. To tam zaplanowano piąte edycją turnieju Raw Air. 11 lutego Norweski Związek Narciarski odwołał jednak imprezę ze względu na zaostrzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Klasyfikacja medalowa MŚ Oberstdorf 2021


Wówczas Międzynarodowa Federacja Narciarska zaczęła poszukiwania zastępstwa za odwołane konkursy. Dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile przedstawił nawet projekt organizacji dwóch weekendów w Planicy. Miały się na to złożyć trzy konkursy indywidualne na Bloudkowej Velikance (19-21 marca) oraz cztery rywalizacje z lotami, w tym jedne zawody drużynowe, na Letalnicy (25-28 marca). Rozmowy zakończyły się jednak fiaskiem.


Przedstawiciele FIS mieli także plan B. Kontaktowali się z PZN w celu zorganizowania miniturnieju w Zakopanem, Wiśle i Szczyrku. Polacy po wewnętrznych rozmowach zrezygnowali jednak z ubiegania się o kolejne konkursy. Powodem były zbyt wysokie koszty imprezy, które wiązałyby się ze sporymi stratami finansowymi.


Ostatecznie Pertile doszedł do konsensusu z władzami Słoweńskiego Związku Narciarskiego. W oficjalnym komunikacie ogłoszono, że w miejsce odwołanego Raw Air odbędzie się dodatkowy konkurs indywidualny na skoczni mamuciej. Zawody zaplanowano na 25 marca. Oznacza to, że elita wróci do rywalizacji po niemal trzytygodniowej przerwie.

 

Mimo, że do końca sezonu pozostały trzy konkursy - znany jest już zwycięzca Pucharu Świata. Po raz pierwszy w karierze po Kryształową Kulę sięgnie Halvor Egner Granerud. Przewaga Norwega nad drugim Markusem Eisenbichlerem wynosi 526 punktów. Tuż za Niemcem sklasyfikowany jest najlepszy z Polaków Kamil Stoch.

Terminarz najbliższych konkursów PŚ w skokach narciarskich:

25 marca 2021 (Planica) – konkurs indywidualny
26 marca 2021 (Planica) – konkurs indywidualny
27 marca 2021 (Planica) – konkurs drużynowy 
28 marca 2021 (Planica) – konkurs indywidualny, finał sezonu

 

PN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie