Thomas Bach przewodniczącym MKOl przez kolejne cztery lata

Inne
Thomas Bach przewodniczącym MKOl przez kolejne cztery lata
fot. PAP
Thomas Bach

Niemiec Thomas Bach został oficjalnie wybrany na kolejną kadencję przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Był jedynym kandydatem w środowych wyborach, które z powodu pandemii COVID-19 przeprowadzono w trybie zdalnym.

67-letni Bach, mistrz olimpijski z Montrealu 1976 w drużynowym turnieju florecistów, z wykształcenia prawnik, stoi na czele MKOl od września 2013 roku, gdy pokonał pięciu innych kandydatów. Jest dziewiątym szefem organizacji w jej 127-letniej historii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska bez zagranicznych turystów? Nikt nie jest zaskoczony

 

Pierwotnie obrady MKOl, które potrwają do piątku, miały się odbyć w Atenach. Z racji pandemii zdecydowano, że przeprowadzone zostaną drogą elektroniczną. Bach otrzymał 93 na 94 możliwe głosy.

 

- Bardzo dziękuję, z całego serca, za ten przytłaczający głos zaufania. Znacie mnie już dość dobrze i wiecie, że jestem zorientowany na przyszłość i nadal chcę z wami osiągać ambitne cele - również po pandemii - powiedział Niemiec.

 

Zaproponował jednocześnie modyfikację motto ruchu olimpijskiego: "Citius, altius, fortius" (szybciej, wyżej, mocniej) poprzez dodanie słowa "razem".

 

- Kryzys wywołany przez koronawirusa dał nam ciężką lekcję, ale nauczyliśmy się, że nasze motto lepiej wcielamy w życie, kiedy jesteśmy zjednoczeni - wyjaśnił.

 

Jego pierwsza kadencja była pełna kontrowersji i problemów. Te najnowsze są związane z pandemią i przełożeniem letnich igrzysk w Tokio z 2020 na 2021 rok, co niesie ze sobą ogromne straty finansowe. Także wizerunkowo MKOl może wiele stracić, ponieważ według niektórych sondaży większość Japończyków chce odwołania imprezy lub przynajmniej zorganizowania jej w innym terminie.

 

Wcześniejsze kontrowersje dotyczyły zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku, po których na jaw wyszła afera dopingowa w Rosji, a także letnich dwa lata później w Rio de Janeiro z powodów finansowych i politycznych oraz korupcji.

 

Przewodniczącym MKOl można być najwyżej przez dwie kadencje: pierwsza trwa osiem, a druga - cztery lata.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie