Wout van Aert liderem Tirreno-Adriatico. Michał Kwiatkowski i Rafał Majka w peletonie

Wout van Aert

Wout van Aert z ekipy Jumbo-Visma wygrał pierwszy etap i zdobył błękitną koszulkę lidera wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico. Belg najszybciej finiszował z peletonu, w którym do mety w Lido di Camaiore przyjechali wszyscy Polacy, w tym Rafał Majka i Michał Kwiatkowski.

Van Aert, specjalista od klasyków i wyścigów przełajowych, wyprzedził klasycznych sprinterów - Australijczyka Caleba Ewana i Kolumbijczyka Fernando Gavirię.

Siedmioetapowy wyścig między Morzem Tyrreńskim i Adriatyckim ma najwyższą kategorię World Tour i bardzo silną obsadę. Startują m.in. zwycięzca ubiegłorocznego Tour de France Słoweniec Tadej Pogacar, Holender Mathieu van der Poel, mistrz świata Francuz Julian Alaphilippe i były trzykrotny mistrz świata Peter Sagan, który w środę rozpoczął sezon od 11. miejsca. W ubiegłym miesiącu Słowak musiał się poddać izolacji z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

W Tirreno-Adriatico Polacy trzykrotnie stanęli na końcowym podium: w 2018 roku cały wyścig wygrał Michał Kwiatkowski, w 1990 drugi był Zenon Jaskuła, a w ubiegłorocznej edycji, przeniesionej z marca na wrzesień wskutek pandemii COVID-19, trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej zajął Rafał Majka.

W czwartek kolarze pokonają pagórkowaty odcinek z Camaiore do Chiusdino (202 km).