Mistrz świata w zimowym pływaniu podejmuje kolejne wyzwanie

Inne
Mistrz świata w zimowym pływaniu podejmuje kolejne wyzwanie
fot. Materiały prasowe
Marek Rother

Marek Rother - mistrz świata w zimowym pływaniu - w najbliższą sobotę podejmie próbę ustanowienia nowego rekordu Polski na dystansie „Ice Mila”, czyli przepłynięcia 1609 metrów w wodzie poniżej 5℃ (w spodenkach, czepku i okularkach) w czasie poniżej 23 minut i 7 sekund.

Tego samego dnia przepłynięcia „Lodowej Mili” podejmie się również najmłodszy jak dotąd Polak - Maciej Napoleon Ogrodnik. Wydarzenie odbędzie się w Ząbkowicach Śląskich na basenie zewnętrznym OSiR przy ul. Żeromskiego 21.

 

„Ice Mila” (Lodowa Mila), to uznawane powszechnie za największe wyzwanie w pływaniu zimowym i polega na pokonaniu wpław (jedynie w stroju pływaków basenowych czyli w czepku, okularkach i spodenkach) odcinka o długości 1609 metrów. Wyzwanie to zapoczątkowane i rozpowszechnione zostało przez międzynarodowe stowarzyszenie pływania International Ice Swimming Association.

 

Jako pierwszy Ice Mile pokonał Ram Barkai 31 stycznia 2009 roku. Od tego czasu na całym świecie ponad 400 pływaków zmierzyło się szczęśliwie z tym ogromnym wyzwaniem.

 

Pierwszym Polakiem, a jednocześnie 158 zawodnikiem na świecie, który przepłynął Lodową Milę jest Bogusław Ogrodnik, który 20 lutego 2016 roku w starym kamieniołomie koło Sobótki na Dolnym Śląsku, przepłynął ten odcinek w czasie 35 minut i 49 sekund. Dotychczas dziesięciu pływaków z Polski może poszczycić się tym osiągnięciem.

 

Zobacz także: Piotr Żyła: Na mistrzostwach świata przeszedłem samego siebie

 

Aktualną rekordzistką Polski na dystansie Lodowej Mili jest Hanna Bakuła, która 7 grudnia 2019 roku w Gdański osiągnęła czas 23 minuty i 7 sekund.

 

Sobotnia próba (13.03.2021) przepłynięcia i bicia rekordu Polski w Ząbkowicach Śląskich została zgłoszona do International Ice Swimming Assotiation (IISA). By została uznana pływacy podczas płynięcia nie mogą korzystać z żadnej dodatkowej pomocy z zewnątrz, nie mogą mieć też na sobie żadnych elementów docieplających lub ułatwiających pływanie. Dopuszczone są jedynie czepek, spodenki i okularki.

 

Dopuszcza się także użycie zatyczek do uszu. Próba poprzedzona będzie oficjalnym pomiarem temperatury z trzech oddzielnych
certyfikowanych termometrów. Do protokołu Oficjalny Obserwator z ramienia IISA wpisuje najwyższą wartość jako tę pewną.

 

Zarówno Marek Rother, jak i Maciej Napoleon Ogrodnik - czyli zawodnicy planujący start w najbliższe sobotnie przedpołudnie na basenie otwartym w Ząbkowicach Śląskich - to doświadczeni i utytułowani pływacy startujący w zawodach dwóch światowych federacji pływackich: International Winter Swimming Association i International Ice Swimming Association.


Marek Rother – pływak niezłomny i wszechstronny, mistrz świata w pływaniu zimowym. Kilka kluczowych osiągnięć Marka Rothera w pływaniu zimowym: Mistrz świata na dystansach 100 i 200 metrów stylem dowolnym wywalczył podczas pierwszego udziału w zawodach rangi światowej - Winter Swimming World Championships 2018, Tallinn, Estonia. Marek Rother aż czterokrotnie zdobył tytuł wicemistrza świata w zimowym pływaniu na dystansach 100, 200, 450 metrów oraz 1 kilometra stylem dowolnym a także brązowy medal w sztafecie 4x25m podczas Winter Swimming World Championships Lake Bled w Słowenii.

 

Podczas rozgrywanych w lutym w 2021 roku zawodów Gdynia Winter Swimming Cup osiągnął zwycięstwo w konkurencji Baltic Cold Beast na dystansie 1km a ponadto na dystansach 100, 200 i 450 metrów oraz w sztafecie 4x25m.

 

Jego największy rywalem jest wielki mistrz zimowego pływania Christof Wandratsch z Niemiec. Kilka ważnych osiągnięć Marka Rothera w pływaniu na basenie: Od dzieciństwa związany z pływaniem najpierw jako zawodnik Szombierki Bytom, następnie Victoria Racibórz i SMS Racibórz a potem po przyjeździe do Wrocławia WKS Śląsk Wrocław. Wielokrotny mistrz Polski w okresie na dystansach 50, 100 i 200 stylem.

 

Po zakończeniu kariery wyczynowej po ukończeniu 26 lat zaczął się ścigać w kategorii Masters. Jest m.in. dwukrotnym złotym medalistą Mistrzostwa Europy w CADIZ (Hiszpania) z 2009 roku na 100 i 200m grzbietem oraz złotym medalistą Mistrzostw Europy – KRANJ ( Słowenia ) 2019 na dystansie 200 stylem grzbietowym.

 

Marek Rother pływa nie tylko w basenie i w zimnej wodzie, ale w jeziorach (przepłynął Balaton wszerz 5km) , w rzekach, w morzu (Sailfish Open Water Gdańsk 2018) a także pod ziemią (w kopalni Włodarz Kompleksu Riese – dystans 500m woda o temp 6℃).

 

Zazwyczaj jego udział w zawodach kończy się zwycięstwem, tak jak to miało miejsce podczas jednego z Nocnych Maratonów Pływackich na dystansie 7km.

 

Marek Rother pochodzi z Rudy Śląskiej, mieszka we Wrocławiu, ma 52 lata.

KN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Magazyn CLIP - 7.03

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie