Tirreno-Adriatico: Julian Alaphilippe najlepszy na 2. etapie, Polacy daleko

Julian Alaphilippe wygrał drugi etap wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico.

Mistrz świata Julian Alaphilippe z ekipy Deceuninck-Quick-Step wygrał drugi etap wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico, ale liderem pozostał Belg Wout van Aert. Michał Kwiatkowski dojechał w peletonie, a Rafał Majka dotarł do mety we włoskiej miejscowości Chiusdino na 66. miejscu.

Czwartkowy etap miał długość 202 km i start miał w Camaiore. Francuski kolarz Alaphilippe wyprzedził Holendra Mathieu van der Poela, z którym w sobotę jeszcze przegrał w Szkocji. Trzeci był Van Aert, który dzięki temu utrzymał pozycję lidera. W klasyfikacji generalnej najlepszy z Polaków - Kwiatkowski - zajmuje 11. miejsce i ma 14 sekund straty.

Siedmioetapowy wyścig między Morzem Tyrreńskim i Adriatyckim ma najwyższą kategorię World Tour i bardzo silną obsadę. Startują m.in. zwycięzca ubiegłorocznego Tour de France Słoweniec Tadej Pogacar, Van der Poel, mistrz świata Alaphilippe i były trzykrotny mistrz świata Peter Sagan. W ubiegłym miesiącu Słowak musiał się poddać izolacji z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

W Tirreno-Adriatico Polacy trzykrotnie stanęli na końcowym podium: w 2018 roku cały wyścig wygrał Kwiatkowski, w 1990 drugi był Zenon Jaskuła, a w ubiegłorocznej edycji, przeniesionej z marca na wrzesień wskutek pandemii COVID-19, trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej zajął Majka.

W piątek kolarze pokonają 219 km z Monticiano do Gualdo Tadino. Rywalizacja zakończy się we wtorek.