Euroliga: Double-double Ponitki, porażka Zenita

Olympiakos pokonał Zenit.

Mateusz Ponitka był czołowym koszykarzem Zenita Sankt Petersburg - miał double-double - zdobył 10 pkt i miał 11 zbiórek (najwięcej w ekipie), ale jego zespół uległ w Pireusie Olympiakosowi 61:75 w meczu 29. kolejki Euroligi. O porażce przesądziła ostatnia kwarta, przegrana aż 5:21.

27-letni reprezentant Polski przebywał na parkiecie 27 minut i trafił wszystkie trzy rzuty za dwa punkty, jeden z trzech zza linii 6,75 m oraz jeden z dwóch wolnych. Miał także 11 zbiórek, dwa przechwyty i trzy straty, co złożyło się na najwyższy w Zenicie wskaźnik efektywności - 16. Identyczny wskaźnik miał najlepszy strzelec Zenita Kanadyjczyk Kevin Pangos - 20 pkt i siedem asyst.

Ponitka i Pangos podczas mistrzostw świata juniorów do lat 17 w 2010 roku w Hamburgu, w których Polska wywalczyła srebrny medal, a Kanada brązowy, zostali wybrani do pierwszej piątki turnieju.

Liderem Olympiakosu był 38-letni rozgrywający Vassilis Spanoulis - 16 pkt i trzy zbiórki.

To druga z rzędu i szósta w ostatnich ośmiu meczach przegrana zespołu prowadzonego przez hiszpańskiego trenera Xaviego Pascuala. Zenit z bilansem 16-12 spadł na ósmą pozycję. Liderem jest FC Barcelona (21-8), która po czwartkowym zwycięstwie - nad Realem Madryt 81:76, zapewniła sobie udział w play off.

Ponitka i jego koledzy mają do rozegrania jeszcze zaległe spotkania z Panathinaikosem Ateny przekładane już dwa razy z powodu pandemii COVID-19. Najnowszy termin pojedynku to 12 kwietnia.

Najbliższy mecz w Eurolidze Zenit rozegra 18 marca we własnej hali z hiszpańską drużyną TD Systems Baskonia Vitoria.