Polskie siatkarki o krok od awansu! Ważne zwycięstwo w kluczowym meczu

Polska – Białoruś 3:0.

W łotewskim Dyneburgu trwa turniej pod egidą Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej (EEVZA), który jest jednocześnie kwalifikacją do mistrzostw Europy juniorek młodszych 2021. Reprezentacja Polski siatkarek U–16 wygrała kluczowy mecz z Białorusią i jest o krok od awansu do turnieju finałowego zaplanowanego na połowę lipca na Wegrzech i Słowacji. W sobotę o godzinie 16.00 Polki zmierzą się z Litwą.

Polskie siatkarki rozpoczęły odważnie w ataku i uważnie w obronie. Po udanych akcjach skrzydłowych było 5:1. Kolejne akcje przyniosły punkty przy zagrywce Antoniny Serafinowskiej, a po ataku Zofii Brzozy było 11:4. Polki nie zwolniły tempa i pewnie zwyciężyły w pierwszym secie.

Po zmianie stron Białorusinki zaczęły agresywniej serwować, co przełożyło się na wynik 5:6. Nasze siatkarki odpowiedziały tym samym i odzyskały prowadzenie 8:6. Białorusinki dzięki dobrej obronie zdobyły trzy punkty przy własnej zagrywce. Przy wyniku 11:13 trener Wójcik poprosił o przerwę. Niestety napór Białorusinek nie ustępował i sytuacja stawała się nieciekawa 12:17. Polki dzięki dobrej zagrywce doprowadziły do remisu 20:20, a po kolejnej akcji odzyskały prowadzenie. Trzy ostatnie punkty nasze siatkarki zdobyły kontratakami.

Podobnymi akcjami nasze siatkarki rozpoczęły też trzecią partię, a na tablicy pojawił się wynik 3:0. Po kolejnej kontrze Zosi Sobanty było 9:5, a po kolejnym punkcie trener Białorusinek poprosił o przerwę. Nasze siatkarki nie zwolniły tempa, dołożyły grę szczelnym blokiem i bardzo pewnie dążyły do zakończenia spotkania. Kropkę nad i postawiła blokiem Antonina Serafinowska.

Polska – Białoruś 3:0 (25:11, 25:22, 25:15)

Polska: Zofia Brzoza, Amelia Dombrowska, Zofia Sobanty, Aleksandra Walczak, Antonina Serafinowska, Jagoda Koterba – Nadia Siuda (libero) oraz Wiktoria Leśniewicz (libero), Martyna Witczak. Trener: Artur Wójcik.
Białoruś: Sviatlana Savitskaya, Yana Komarova, Varvara Kuzmina, Kseniya Murauyowa, Kseniya Hlinskaya, Alena Viarbitskaya – Karyna Yarash (libero) oraz Aliaksandra Panasiuk (libero), Hanna Kazlouskaya, Anastasiya Yablonskaya, Maryia Luchkova. Trener: Artiom Haramykin