Tauron Puchar Polski: Jastrzębski Węgiel finałowym rywalem ZAKSY

W rozegranym w Krakowie drugim półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy Jastrzębski Węgiel wygrał z Treflem Gdańsk 3:0. Spotkanie drugiej i trzeciej drużyny fazy zasadniczej PlusLigi nie przyniosło większych emocji. Rywalem jastrzębian w wielkim finale będzie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która we wcześniejszym półfinale ograła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:2.

Jastrzębski Węgiel przystąpił do meczu z Treflem bez przyjmującego Tomasza Fornala, który zmaga się z koronawirusem. Mimo takiego osłabienia, jastrzębianie rozpoczęli to spotkanie z ogromnym impetem i szybko uzyskali przewagę (8:4, 10:6). W ekipie trenera Andrei Gardiniego brylował atakujący Mohamed Al Hachdadi, który w całym secie skończył 9/10 ataków. Po drugiej stronie siatki słabiej prezentował się natomiast Mariusz Wlazły. Gdańszczanie zerwali się w końcówce, gdy w polu zagrywki błysnął Kewin Sasak (23:21). Jastrzębianie utrzymali jednak przewagę, a ostatni punkt zdobył Al Hachdadi (25:22).

Set numer dwa również toczył się pod dyktando drużyny z Jastrzębia-Zdroju, którzy bardzo dobrze prezentowali się na przyjęciu. Trefl nie tylko nie potrafił naruszyć rywali zagrywką, ale też popełniał sporo błędów w tym elemencie. W efekcie, w środkowej części seta Jastrzębski Węgiel miał już wyraźną przewagę (14:10, 16:12). W końcówce kontrolowali sytuację. Al Hachdadi wywalczył piłkę setową, a w ostatniej akcji Łukasz Wiśniewski zablokował Bartłomieja Mordyla (25:18).

Trzecia partia nie przyniosła zmiany obrazu gry i nadal przeważali jastrzębianie (11:7, 14:10). Trefl zerwał się do walki w środkowej części seta, złapał punktowy kontakt (15:14), miał nawet szansę na wyrównanie, ale antenki dotknął Sasak. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przetrwali słabszy okres i odzyskali inicjatywę. Jurij Gladyr kończąc kontratak swej drużyny, zdobył ostatni punkt meczu (25:19) i przypieczętował awans jastrzębian do finału.

Najwięcej punktów: Mohamed Al Hachdadi (16), Łukasz Wiśniewski (10) – Jastrzębski Węgiel; Bartłomiej Lipiński (10) – Trefl. MVP: Mohamed Al Hachdadi (14/21 = 67% skuteczności w ataku + 2 punktowe bloki).

Jastrzębski Węgiel zmierzy się w finale z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która we wcześniejszym półfinale wygrała z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:2. Spotkanie zostanie rozegrane w niedzielę, w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy w Krakowie. ZAKSA i Jastrzębski Węgiel zmierzyły się ze sobą w ostatnim finale PP. W styczniu 2019 roku kędzierzynianie wygrali we Wrocławiu 3:1.

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (25:22, 25:18, 25:19)

Jastrzębski Węgiel: Yacine Louati, Jurij Gladyr, Mohamed Al Hachdadi, Rafał Szymura, Łukasz Wiśniewski, Lukas Kampa – Jakub Popiwczak (libero) oraz Grzegorz Kosok, Jakub Bucki. Trener: Andrea Gardini.
Trefl: Pablo Crer, Mariusz Wlazły, Bartłomiej Lipiński, Karol Urbanowicz, Marcin Janusz, Moritz Reichert – Maciej Olenderek (libero) oraz Łukasz Kozub, Kewin Sasak, Bartłomiej Mordyl. Trener: Michał Winiarski.

Turniej finałowy Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2021:

2021-03-13: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (20:25, 25:19, 25:18, 20:25, 15:11)
2021-03-13: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (25:22, 25:18, 25:19)

2021-03-14: ZAKSA – Jastrzębski Węgiel (FINAŁ; niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).