Rosyjskie siatkarki na drodze Polek! Kto zagra w finałach mistrzostw Europy?

W łotewskim Dyneburgu trwa turniej pod egidą Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej (EEVZA), który jest jednocześnie kwalifikacją do mistrzostw Europy juniorek młodszych 2021. Siatkarki reprezentacji Polski U–16 wygrały z Litwą i w niedzielnym meczu o awans zmierzą się z Rosją, która wygrała zmagania w grupie A.

Polskie siatkarki mecz z Litwą rozpoczęły od wysokiego prowadzenia 8:3. Dużo niższe Litwinki wyraźnie bały się wysokiego bloku, więc rozgrywająca Aleksandra Walczak miała okazję wypróbować wiele wariantów rozegrania kontrataków. Po kilku minutach rywalki opanowały nerwy i wykorzystały chwilę dekoncentracji Polek w przyjęciu zdobywając kilka punktów przy własnej zagrywce. Na szczęście to zachwianie trwało bardzo krótko i nasze młode siatkarki pewnie zaczęły zmierzać do zwycięstwa w pierwszej partii.

Po zmianie stron trener Artur Wójcik wpuścił na boisko pięć siatkarek, które zaczęły mecz na ławce rezerwowych. Przez dłuższy czas gra była wyrównana, a wynik krążył wokół remisu. Od stanu 8:7 Polki zdobyły dziewięć punktów z rzędu i praktycznie rozstrzygnęły losy drugiego seta. Kolejny był ostatnim w fazie grupowej. Nasze siatkarki pewnie zakończyły spotkanie i mogły zacząć myśleć o jutrzejszym przeciwniku w meczu o awans do finałów mistrzostw Europy. A nie będzie on łatwy, bo Rosjanki w swojej grupie bez straty seta pokonały kolejno: Gruzję, Ukrainę i Estonię. Mecz Polska – Rosja rozpocznie się w niedzielę o godzinie 16.00.

Polska – Litwa 3:0 (25:15, 25:11, 25:14)

Polska: Zofia Brzoza, Amelia Dombrowska, Zofia Sobanty, Aleksandra Walczak, Antonina Serafinowska, Jagoda Koterba – Nadia Siuda (libero) oraz Martyna Witczak, Joanna Garncarz, Wiktoria Szewczyk, Rozalia Chmielewska, Martyna Podlaska. Trener: Artur Wójcik.
Litwa: Morta Gailiute, Emilija Mukaite, Elena Kalendraite, Arina Petuchova, Gerda Stravinskaite, Anastasija Josipenko – Roberta Gaubaite (libero) oraz Aiste Barduskaite, Elena Kuodaityte, Liepa Urbonaite. Trener: Jolita Kontvainiene.