Zwycięstwo polskich siatkarzy na wagę pierwszego miejsca! W niedzielę bój o awans

Reprezentacja Polski U–17 pokonała Litwę 3:0 w ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA 2021. Tym samym nasi kadrowicze zajęli pierwsze miejsce w grupie B i w niedzielę zagrają z Białorusią o zwycięstwo w całym turnieju i awans na ME w Albanii.

Przed ostatnim meczem grupowym reprezentacja Polski U–17 miała za sobą już dwie wygrane. Drużyna prowadzona przez Konrada Copa na początek 3:0 pokonała Łotwę, a w piątek po wspaniałym "przebudzeniu" odwróciła losy starcia z Rosją, finalnie wygrywając je 3:2. W sobotę biało-czerwoni spotkali się z kadrą Litwy. Zwycięstwo dawało im pierwsze miejsce w grupie i tym samym niedzielną potyczkę z Białorusią (pierwsza drużyna grupy A), której stawką będzie miejsce w lipcowych mistrzostwach Europy.

Na mecz z Litwą trener Konrad Cop zdecydował się desygnować inny wyjściowy skład, niż mogliśmy oglądać w ostatnich dniach i tym samym dał odpocząć swoim podstawowym zawodnikom przed potencjalnym finałem rozgrywek. Już od pierwszych piłek widać było, że ten najważniejszym mecz turnieju przybliżał się wielkimi krokami, a młodzi siatkarze Litwy nie mają argumentów, by zatrzymać świetnie dysponowany polski zespół.

Pierwszy set meczu Biało-czerwoni zagrali koncertowo, nie dając rywalom najmniejszych szans. Świetna gra w ofensywie całego zespołu, przy blado wypadających w tym elemencie przeciwnikach, najlepiej podkreślała różnicę potencjałów. Brak jakości w ataku po stronie Litwinów wynikał nie tylko z ich niedokładności w dograniach, ale przede wszystkim z czujnej gry Polaków w bloku. Po szesnastu minutach jednostronnej siatkówki, ta odsłona trafiła na konto naszej kadry.

Kolejne szesnaście minut potrzebne było do zamknięcia drugiej odsłony, którą reprezentacja Litwy praktycznie poddała. Rywale biało-czerwonych na dziesięć zdobytych w tej partii punktów, aż siedem oczek otrzymali od Polaków. W tej części meczu na punkty zamienili 1/14 ataków, kończąc odsłonę z 7% skuteczności w ofensywie. W szeregach naszej kadry tymczasem bezpośrednie punkty oprócz udanych "zbić", przynosiła także zagrywka i blok.

Ostatni set przebiegał pod dalszą kontrolą podopiecznych Konrada Copa, dzięki czemu bez problemów Polacy przesądzili o losach spotkania. W końcówce Polakom przytrafiła się chwila dekoncentracji, kiedy to na zagrywce stanął Nojus Balciunas, jednak różnica punktowa dzieląca oba zespoły była na tyle duża, że kilka oczek zapisanych na koncie Litwy miało raczej charakter ambicjonalny niż jakkolwiek zagrażający wynikowi. Po niespełna godzinie od pierwszego gwizdka na tablicy wyników widniał wynik 3:0 dla reprezentacji Polski. W tym spotkaniu najwięcej, bo po 9 punktów zapisali na swoim koncie Szymon Patecki i Aleksander Nowik.

W niedzielę o godzinie 14.30 reprezentację Polski czeka mecz z Białorusią. Stawką jest bezpośredni awans do lipcowych mistrzostw Europy U–17, który przypadnie zwycięzcy EEVZY. Mistrzostwa Starego Kontynentu zostaną rozegrane w Albanii.

Polska – Litwa 3:0 (25:12, 25:10, 25:15)

Polska: Adam Rajchelt, Aleksander Nowik, Wiktor Przybyłek, Szymon Patecki, Wiktor Gołębiowski, Mateusz Jańczyk – Jakub Kubacki (libero) oraz Mateusz Szpernalowski, Kacper Strycharz, Bartłomiej Potrykus, Igor Rybak. Trener: Konrad Cop.
Litwa: Lukas Jocius, Dominykas Kaulius, Nojus Balciunas, Daniel Kismachov, Dovydas Jekimovas, Rokas Dzeventkauskas – Zabulis (libero) oraz Martynas Orvydas, Mantas Rimkevicius, Karolis Kraucenka. Trener: Kestutis Galdikas.