Tirreno-Adriatico: Mads Wuertz Schmidt najlepszy na 6. etapie

Duńczyk Mads Wuertz Schmidt (Israel Start-Up Nation) wygrał w poniedziałek 6. etap kolarskiego wyścigu Tirreno-Adriatico. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), którego tym razem nie było w czołówce.

Drugie miejsce zajął Belg Brent Van Moer (Lotto - Soudal), a trzecie Włoch Simone Velasco (Gazprom - RusVelo). Wszyscy w tym samym czasie co zwycięzca - 3:42.09. W poniedziałek kolarze rywalizowali na trasie 6. etapu z Castelraimondo do Lido di Fermo o długości 169 km.

Mads Wuertz Schmidt był najszybszy z szóstki kolarzy, którzy uciekli z peletonu i nie dali się dogonić przed metą. Duńczyk popisał się skutecznym finiszem, choć tuż za nim metę minęli pozostali uciekinierzy. Tempa nie wytrzymał tylko jeden z szóstki Łotysz Emils Liepins (Trek - Segafredo) i stracił do zwycięzcy 25 s.

Główny peleton przyjechał w minutę i dziewięć sekund później.

Z Polaków najlepiej wypadł Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers), który był 44. Uzyskał taki sam czas jak peleton, do zwycięzcy stracił 1.09.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Pogacar mając minutę i 15 sekund przewagi nad wiceliderem - Belgiem Woutem van Aertem z grupy Jumbo - Visma. Trzeci Hiszpan Mikel Landa (Bahrain-Victorious) ma równo trzy minuty straty do Słoweńca.

We wtorek zawodników czeka ostatni etap - jazda indywidualna na czas na dystansie 10,1 km w San Benedetto del Tronto.

Siedmioetapowy wyścig między Morzem Tyrreńskim i Adriatyckim ma najwyższą kategorię World Tour i bardzo silną obsadę. W przeszłości polscy kolarze trzykrotnie stanęli na końcowym podium: w 2018 roku cały wyścig wygrał Kwiatkowski, w 1990 drugi był Zenon Jaskuła, a w ubiegłorocznej edycji, przeniesionej z marca na wrzesień wskutek pandemii COVID-19, trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej zajął Rafał Majka.