Alpejski PŚ: Kryształowa Kula dla Petry Vlhovej

Petra Vlhova jest pierwszą Słowaczką, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata.

Petra Vlhova jest pierwszą Słowaczką, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata. Triumf zapewniła sobie dzięki szóstej pozycji w ostatnim w sezonie slalomie w szwajcarskim Lenzerheide. Wygrała najszybsza w obu przejazdach Austriaczka Katharina Liensberger.

Drugie miejsce zajęła Amerykanka Mikaela Shiffrin ze stratą 1,24 s, a trzecie Szwajcarka Michelle Gisin - wolniejsza od zwyciężczyni o 1,95 s.

Polki nie startowały. W niedzielę w ostatniej konkurencji sezonu - slalomie gigancie - mimo bolesnego urazu żeber pojedzie Maryna Gąsienica-Daniel.

Liensberger, mistrzyni świata w slalomie, była najszybsza w obu przejazdach i zapewniła sobie małą Kryształową Kulę w swojej koronnej konkurencji.

25-letnia Vlhova, uważana za jedną z najbardziej wszechstronnych obecnie zawodniczek, w sobotę startowała w tym sezonie po raz 30. w zawodach Pucharu Świata, z których sześć wygrała. W Lenzerheide uplasowała się na szóstej pozycji ze stratą 3,15 do triumfatorki.

"Jestem dumna ze zwycięstwa, chcę podziękować swojemu ojcu za to, że rozwijał mój talent" - powiedziała Słowaczka, która w klasyfikacji slalomu zakończyła sezon trzecia.

Przypomniała, że karierę zawdzięcza ojcu, właścicielowi firmy metalowej z Liptowa, który bardzo dużo zainwestował w córkę. Jak wspomniała, jej przygoda z narciarstwem zaczęła się, gdy miała pięć lat.

Przed ostatnim startem w sezonie Vlhova ma 136 pkt przewagi nad Szwajcarką Larą Gut-Behrami. Trzecia jest Gisin, która w niedzielę będzie bronić pozycji na podium przed Amerykanką Mikaelą Shiffrin.