Francja poluzowała obostrzenia. Arkadiusz Milik może zagrać z Anglią

Piłka nożna
Francja poluzowała obostrzenia. Arkadiusz Milik może zagrać z Anglią
Fot. PAP/EPA
Milik i inni piłkarze Ligue 1 mogą zagrać poza UE.

Francuskie ministerstwo sportu zgodziło się na udział piłkarzy z ligi tego kraju na udział w meczach eliminacji mistrzostw świata poza Unią Europejską. Arkadiusz Milik z Olympique Marsylia, jak już wcześniej informowała PAP, będzie mógł zagrać z Anglią w Londynie 31 marca.

Władze francuskie zrezygnowały z obowiązku kwarantanny po powrocie zagranicznych piłkarzy do klubów tamtejszej pierwszej i drugiej ligi.

 

"Ministerstwo Sportu potwierdza, że piłkarze międzynarodowi powracający z oficjalnych zawodów poza UE wraz ze swoją drużyną narodową, czy to francuską, czy zagraniczną, są zwolnieni z siedmiodniowego okresu oczekiwania, o ile przestrzegają ścisłego protokołu sanitarno-medycznego (...)" - poinformowało w sobotę ministerstwo sportu.

 

"Dzięki temu będą mogli trenować i grać bez stosowania siedmiodniowego opóźnienia" - dodano.

 

Kilka dni wcześniej liga francuska ogłosiła, że kluby dwóch najwyższych klas rozgrywkowych w tym kraju nie będą zwalniać piłkarzy na marcowe mecze międzynarodowe, które odbędą się poza Unią Europejską.

 

ZOBACZ TAKŻE: La Liga: Karim Benzema bohaterem Realu Madryt

 

Po złagodzeniu przez FIFA piłkarskich przepisów kluby mają bowiem możliwość "odrzucić" powołanie do reprezentacji dla zawodnika, jeżeli istnieje ryzyko kwarantanny po jego powrocie.

 

W przypadku reprezentacji Polski była obawa, że 31 marca w meczu z Anglią zabraknie Milika z Olympique Marsylia. Jak jednak powiedział w sobotę PAP team menedżer reprezentacji i rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski, wpłynęło już oficjalne pozwolenie z francuskiej federacji, która z kolei otrzymała od swojego rządu zgodę w tej sprawie.

 

Wiadomo również, że z Anglią będą mogli zagrać piłkarze występujący w niemieckiej ekstraklasie - Robert Lewandowski i Krzysztof Piątek.

 

"Dotarły już mailem do nas z Bayernu Monachium i Herthy Berlin pisma zezwalające na udział Roberta i Krzysztofa w tym meczu" - powiedział Kwiatkowski.

 

Kilkanaście godzin wcześniej prezes PZPN Zbigniew Boniek poinformował na Twitterze, że na spotkanie w Londynie reprezentacja Polski uda się w pełnym składzie.

 

"Do Londynu pojedziemy w pełnym składzie. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomogli. Dodatkowe słowa podziękowania dla Kancelarii Premiera" - napisał Boniek w piątkowy wieczór na Twitterze.

 

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller przekazał PAP, że premier Mateusz Morawiecki kontaktował się w tej sprawie osobiście z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

W Niemczech obowiązywała wcześniej 10-dniowa kwarantanna dla wracających z Wielkiej Brytanii.

 

W piątek wieczorem Instytut Roberta Kocha, czyli organ określający obostrzenia sanitarne, jakie obowiązują w Niemczech, zaktualizował wytyczne związane z pandemią COVID-19. Według nowych regulacji Wielka Brytania przestała być traktowana przez Niemcy jako obszar najwyższego ryzyka.

 

Biało-czerwoni rozpoczną eliminacje w czwartek od meczu z Węgrami w Budapeszcie, w debiucie Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Trzy dni później podejmą w Warszawie Andorę, a 31 marca zagrają w Londynie z Anglią.

mtu, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze