ZAKSA zaczęła grać w drugim secie! Faworyt bliżej półfinału PlusLigi

ZAKSA – Ślepsk 3:1.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 w pierwszym meczu ćwierćfinału play-off PlusLigi. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, a konfrontacja numer dwa odbędzie się 28 marca w Suwałkach.

ZAKSA była zdecydowanym faworytem konfrontacji ze Ślepskiem, tymczasem początek pierwszej partii miał zaskakujący przebieg. Cezary Sapiński popisał się dwoma asami serwisowymi i gospodarze przegrywali 0:3. W kolejnych akcjach suwalczanie nie zamierzali zwalniać tempa (4:10), a siatkarze ZAKSY wyglądali tak, jakby myślami wciąż byli w Kazaniu. Przyjezdni powiększali przewagę i utrzymali ją do końca. Ostatnie punkty przyniosły im zepsute serwisy gospodarzy (17:25). Kędzierzynianie popełnili więcej błędów od rywali (9–5) i w przeciwieństwie do rywali nie punktowali zagrywką (0–4).

Gospodarze ocknęli się na początku drugiego seta i przejęli inicjatywę (5:2, 10:5). Podopieczni trenera Nikoli Grbicia wrócili do swojej normalnej dyspozycji – grali konsekwentnie i skutecznie. Przyjezdni jedynie do stanu 13:10 mogli marzyć o nawiązaniu wyrównanej walki. Później ZAKSA odskoczyła już wyraźnie i kontrolowała sytuację. Skuteczny atak Jakuba Kochanowskiego przyniósł piłkę setową (24:15), a ostatnie słowo w tej partii należało do Łukasza Kaczmarka (25:16).

Set numer trzy miał podobny scenariusz do poprzedniego. Rozpoczął się od mocnego uderzenia ZAKSY przy zagrywkach Aleksandra Śliwki (4:0), a przewagę wypracowaną w pierwszych akcjach gospodarze utrzymywali w dalszej części seta. Suwalczanie próbowali nawiązać walkę, znów zaskoczyli rywali zagrywką – asami popisali się Sapiński (15:11) i Bartłomiej Bołądź (16:13). ZAKSA jednak podkręciła tempo i w końcówce znów dominowała ton wydarzeniom na parkiecie. As serwisowy Davida Smitha oznaczał piłkę setową (24:15). Wynik tej partii na 25:16 ustalił Aleksander Śliwka.

Goście nie poddali się po dwóch słabych setach i w kolejnym zaliczyli dobre otwarcie (4:7). Gospodarze szybko jednak opanowali sytuację i od stanu 8:8 zaczęli budować przewagę. Suwalczanie ułatwiali im zadanie, popełniając w kilku akcjach błędy własne. ZAKSA zmierzała po zwycięstwo, choć w końcówce w polu zagrywki błysnął jeszcze Marcin Waliński, który popisał się dwoma asami (21:19). Piłkę meczową dał gospodarzom atak blok-aut Kaczmarka (24:20), a dwie akcje później atakujący ZAKSY zamknął seta (25:21) i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Aleksander Śliwka (16), Łukasz Kaczmarek (15), Kamil Semeniuk (14), David Smith (11) – ZAKSA; Bartłomiej Bołądź (16), Cezary Sapiński (13), Marcin Waliński (11) – Ślepsk. Siatkarze ZAKSY byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali blokiem (10–4), przyjezdni więcej punktów uzyskali zagrywką (6–9, 4 asy Sapiński). MVP: David Smith (5/8 = 63% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 3 punktowe bloki).

Drugi mecz zostanie rozegrany w niedzielę 28 marca w Suwałkach. Rywalizacja toczy się do dwóch wygranych spotkań, a zwycięzca zmierzy się w półfinale z lepszym z pary PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia.

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, David Smith – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Rafał Prokopczuk. Trener: Nikola Grbić.
Ślepsk: Marcin Waliński, Cezary Sapiński, Bartłomiej Bołądź, Tomas Rousseaux, Andreas Takvam, Josua Tuaniga – Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Sebastian Warda, Kevin Klinkenberg, Kacper Gonciarz, Łukasz Rudzewicz. Trener: Andrzej Kowal.

Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 1—0 dla ZAKSY.

Wyniki ćwierćfinałów play-off PlusLigi:

2021-03-21: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (17:25, 25:16, 25:16, 25:21)
2021-03-28: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)

2021-03-21: Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-03-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)

2021-03-20: Trefl Gdańsk – Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:1 (25:18, 25:20, 21:25, 25:22)
2021-03-27: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Trefl Gdańsk (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)

Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 1—0 dla Trefla.

2021-03-20: PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia 3:1 (25:23, 11:25, 25:20, 25:19)
2021-03-27: Asseco Resovia – PGE Skra Bełchatów (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 1—0 dla PGE Skry.

UWAGA! Ewentualne trzecie mecze: 30–31 marca.